Trwa ładowanie...

Biskupi Polski i Niemiec pomodlą się o pokój w katedrze gliwickiej

Przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec wspólnie uczczą 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dziś o 18.00 w katedrze gliwickiej odprawią mszę w intencji pokoju na świecie. Mszy będzie przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, a kazanie powie kardynał Reinhard Marx.

Share
Biskupi Polski i Niemiec pomodlą się o pokój w katedrze gliwickiej
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
d3hykio

Następnie do katolickich biskupów dołączą duchowni innych wyznań. Około 20.00 wszyscy spotkają się na modlitwie przy dawnej radiostacji gliwickiej. W 1939 roku radiostację zaatakowali przebrani za Polaków SS-mani. Dla Adolfa Hitlera był to pretekst do rozpoczęcia wojny. Teraz z tego miejsca w świat popłynie wezwanie do pokoju.

Modlitwę poprowadzą: arcybiskup Wiktor Skworc z Katowic i arcybiskup Ludwig Schick z Bambergu.

d3hykio

Polski Episkopat zwraca uwagę, że tegoroczne uroczystości rocznicy wybuchu II Wojny Światowej nabierają niezwykłego znaczenia. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa wojna - mówi ksiądz Józef Kloch, rzecznik prasowy Episkopatu Polski.

W poniedziałek 1 września kardynał Reinhard Marx przyjedzie do Warszawy. Spotka się z metropolitą warszawskim, kardynałem Kazimierzem Nyczem, pomodli się przy grobie księdza Jerzego Popiełuszki i odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego.

Biskupi Polski i Niemiec już raz spotkali się na modlitwie o pokój, pięć lat temu w katedrze berlińskiej. Wówczas wziął w niej udział prezydent Niemiec. Dużo wcześniej, bo w listopadzie 1965 roku, oba Kościoły rozpoczęły drogę pojednania po tragedii II Wojny Światowej. Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, napisał do biskupów niemieckich list. Jest on uważany za jedno z najważniejszych przedsięwzięć na drodze porozumienia między naszymi narodami po II Wojnie Światowej.

d3hykio

Podziel się opinią

Share
d3hykio
d3hykio
Więcej tematów