PolskaBiskupi polscy o integracji europejskiej

Biskupi polscy o integracji europejskiej

Żaden z polskich biskupów odpowiadających na ankietę przeprowadzoną przez "Tygodnik Powszechny" nie wypowiedział się jednoznacznie przeciw integracji Polski z Unią Europejską. Bp Andrzej Śliwiński twierdzi nawet, że wszyscy w Episkopacie są "za". Redakcja "Tygodnika" poprosiła biskupów-ordynariuszy o wypowiedź na temat perspektyw wejścia Polski do UE. Z 42 ordynariuszy odpowiedzi udzieliło 21, w tym m.in. kardynałowie Józef Glemp i Henryk Gulbinowicz, arcybiskupi Tadeusz Gocłowski, Zygmunt Kamiński, Henryk Muszyński, Edmund Piszcz, Stanisław Nowak, Damian Zimoń i Józef Życiński.

03.02.2003 15:15

Bp Andrzej Dzięga powiedział, że nie podjął jeszcze decyzji, bp Antoni Pacyfik Dydycz uważa, że krytyczne spojrzenie nie oznacza automatycznie bycia przeciwnikiem, a abp Edmund Piszcz po prostu podziela obawy swoich wiernych – na terenie jego archidiecezji występuje prawie 30-proc. bezrobocie.

Jeden z najważniejszych argumentów "za" przystąpieniem do UE wiąże się ze spodziewaną poprawą sytuacji gospodarczej kraju. Mimo iż bp Bronisław Dembowski zwraca uwagę, że "niebezpieczeństwo złych wpływów moralnych już istnieje", większość obaw biskupów dotyczy natomiast kwestii ochrony praw rodziny i życia w przyszłej zjednoczonej Europie. "Gdyby jednak te wartości nie doczekały się pełnego unormowania prawnego, nikt nie może nam zabronić być ich wiarygodnymi świadkami we współczesnym świecie" – dodaje abp Henryk Muszyński.

"Dla zjednoczonej Europy nie ma alternatywy" – napisał abp Józef Życiński.

Wielu odpowiadających odwołuje się do własnych doświadczeń. Abp Tadeusz Gocłowski opowiada o rozmowie z jednym z wiernych, który spowiadał się z tego, że źle mówił o swoim arcybiskupie, bo ten popiera zjednoczenie z UE. Bp Marian Gołębiewski wspomina lata oczekiwania na paszport i swoją pierwszą podróż "za żelazną kurtynę": "Podróżując po świecie z paszportem peerelowskim namacalnie odczuwałem konsekwencje jałtańskiego podziału Europy: Europa wolna i zniewolona, bogata i biedna, rozwijająca się i pogrążona w stagnacji. Myślałem wówczas: to się musi zmienić". Kard. Henryk Gulbinowicz podsumowuje: "Do Unii tak – ale nie byle jak".

Redakcja "TP" opatrzyła ankietę niepublikowanym wcześniej w prasie tekstem ks. Józefa Tischnera "Droga do europejskiej nowożytności". Artykuł ten powstał w 1997 r., a autor "Etyki solidarności" rozważa w nim rolę, jaką we współczesnych sporach między Polską a Europą odgrywa jakość naszego katolicyzmu. W jaki sposób legitymizuje się dziś – powołując się na wartości chrześcijańskie – nasze wejście do Europy lub odgrodzenie się od niej? Mimo upływu kilku lat od powstania, tekst Tischnera nie stracił aktualności. (aka)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)