PolskaBiskupi o wejściu Polski do UE

Biskupi o wejściu Polski do UE

1 czerwca zostanie odczytany we wszystkich kościołach na terenie całego kraju list biskupów polskich w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Zostanie też odczytane przemówienie Ojca Świętego Jana Pawła II, które wygłosił 19 maja do rodaków zgromadzonych na Placu św. Piotra w Rzymie z okazji kanonizacji biskupa Sebastiana Pelczara i Matki Urszuli Ledóchowskiej oraz 25. rocznicy pontyfikatu.

Prymas Polski kardynał Józef Glemp, nawiązując do listu biskupów polskich, podkreślił, że jest to list historyczny i dotyczy on nie tyle samego referendum, ile pewnych postaw wobec referendum.

"Sądzę, że oddaje on ten nastrój, jaki jest w większości Episkopatu, i który został bardzo wyraźnie potwierdzony przez Ojca Świętego podczas spotkania z rodakami na Placu św. Piotra w Rzymie" - powiedział prymas.

Rzecznik Episkopatu o. Adam Schulz powiedział, że w tym liście biskupi podkreślają wagę chwili, w jakiej się znajdujemy i zachęcają wszystkich do wzięcia udziału w referendum, nie wskazując, w jaki sposób każdy ma głosować, ale zachęcają, aby podjąć pogłębione rozeznanie w tej sprawie.

Dodał, że biskupi wskazują w nim też na to, aby uwzględnić w tej refleksji słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, ukazujące rolę Polski w Europie.

Rzecznik Episkopatu wyjaśnił także, iż w związku z tym, że od opublikowania listu biskupów polskich w sprawie wejścia Polski do UE odbyło się ważne spotkanie Ojca Świętego z Polakami w Rzymie, zostanie dołączone do listu przemówienie Jana Pawła II.

"Przemówienie Ojca Świętego stanowi bardzo ważne dopełnienie listu biskupów polskich na temat Unii Europejskiej i miejsca Polski w Europie" - podkreślił o. Schulz.

Biskupi polscy w liście pasterskim do wiernych zwracają się z apelem o udział w referendum akcesyjnym.

"Biskupi mają świadomość, że z samej wiary katolickiej nie można bezpośrednio wyprowadzić stanowiska w sprawie referendum akcesyjnego, dlatego usiłują zrozumieć różne stanowiska, niepokoje i krytykę. Równocześnie apelują, by wznieść się ponad wszelkie podziały, uprzedzenia i wzajemne niechęci i w sprawie narodowej tak wielkiej wagi, jaką jest przystąpienie Polski do Wspólnoty Europejskiej, wyrazić wolę, która najlepiej służyć będzie szeroko pojętemu dobru Ojczyzny. Odpowiedź na pytanie referendalne powinna być traktowana w kategorii cnoty roztropności oraz obywatelskiej odpowiedzialności i troski za dziś i jutro naszej Ojczyzny" - głosi list biskupów.

Zdaniem biskupów, obecnie naród polski staje przed ważną decyzją dołączenia do innych krajów europejskich, aby wespół z nimi budować pełniejszą wspólnotę i nową rzeczywistość społeczną, polityczną i gospodarczą na naszym kontynencie.

Ojciec Święty w przemówieniu skierowanym do Polaków podczas spotkania z rodakami na Placu św. Piotra w Rzymie powiedział: "Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i dziś nie może wyłączać się z tej wspólnoty, która wprawdzie na różnych płaszczyznach przeżywa kryzysy, ale która stanowi jedną rodzinę narodów, opartą na wspólnej chrześcijańskiej tradycji. Wejście w struktury UE, na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy".

W ocenie Jana Pawła II "Europa potrzebuje Polski". "Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej. To jest wielki skrót, ale bardzo wiele się w tym skrócie mieści wielorakiej treści. Polska potrzebuje Europy" - apelował papież.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)