Biskupi dyskutowali o aborcji i ograniczeniu handlu w niedzielę
• Zakończyły się dwudniowe obrady 374. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski
• Biskupi rozmawiali m.in. o sprzeciwie wobec projektów przewidujących karanie kobiet za aborcję
• Ponadto poparli projekt NSZZ "Solidarność" ograniczający handel w niedzielę
Uczestniczyli w nich m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz charg, d'affaires Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ks. Mykhaylo Tkhorovskyy. Wśród głównych tematów było m.in. podsumowanie ŚDM, 1050. rocznica Chrztu Polski, planowana pielgrzymka narodowa do Rzymu oraz wsparcie uchodźców.
Dyskutowano także o świętości życia oraz inicjatywach wspierających macierzyństwo kobiet. Jak podkreślono ponad 800 instytucji kościelnych w Polsce realizuje ok. 5 tys. projektów charytatywnych, docierając do ok. 3 mln osób - wśród nich są domy samotnej matki, okna życia, ośrodki adopcyjne oraz pomoc rodzicom samotnie wychowującym dzieci. "KEP z zadowoleniem przyjmuje inicjatywy społeczne i państwowe, które wspierają narodziny dzieci i ich rozwój. Jednocześnie biskupi dziękują wszystkim, którzy już zaangażowali się w troskę o kobiety i dzieci" - podkreślono.
Biskupi podkreślają, że instytucje Kościoła nie zajmują się przygotowywaniem projektów ustaw cywilnych, ale korzystają z prawa do wyrażania swoich opinii nt. proponowanych regulacji prawnych. "W tym kontekście KEP zaznacza, iż życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. Biskupi polscy przypominają, iż nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji" - głosi komunikat. KEP zachęca jednocześnie do modlitwy w intencji kobiet, które swoim życiem "wypełniają powołanie do macierzyństwa oraz w intencji kobiet, które przeżywają trudności w swoim życiu".
Biskupi poparli obywatelski projekt ustawy NSZZ "Solidarność" w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. "Niedziela jest wartością religijną i rodzinną" - podkreślono.
Biskupi omówili także inicjatywy podejmowane w ramach działalności Caritas Polska. Jak wskazano należą do nich m.in. wsparcie rodzin, chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych, ofiar wojen, emigrantów i uchodźców.
KEP poparła przygotowany przez Caritas program pomocy ofiarom konfliktu syryjskiego pod nazwą "Rodzina Rodzinie". Program umożliwia wspieranie finansowe konkretnej rodziny syryjskich uchodźców za pośrednictwem strony internetowej - www.rodzinarodzinie.caritas.pl. - Biskupi wzywają także do modlitwy o pokój na świecie, szczególnie na Bliskim Wschodzie - podkreślono.
Biskupi podziękowali wszystkim, którzy zaangażowali się w ŚDM i wyrazili wdzięczność papieżowi Franciszkowi za jego lipcową wizytę w Polsce. "Polska młodzież pragnie kontynuacji ŚDM w swoim życiu osobistym i wspólnotowym. Biskupi proszą więc duszpasterzy, aby wraz z młodzieżą rozeznawali w swoich parafiach i wspólnotach, w jaki sposób można kontynuować to dzieło" - podkreśla KEP.
Podczas obrad biskupi podsumowali także obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podkreślono potrzebę "kontynuowania działań ewangelizacyjnych w parafiach oraz tworzenia i rozwoju grup towarzyszących młodzieży i dorosłym we wzroście wiary". - Owocem (tego) jubileuszu winna stać się większa troska o liturgię chrztu świętego w parafiach a także pogłębienie i rozszerzenie katechezy dorosłych przed chrztem dziecka - głosi komunikat KEP.
Jak podkreślono biskupi wyrazili wdzięczność papieżowi "za umocnienie rodzin katolickich, które z miłością i poświęceniem realizują swoje powołanie". Zwrócili uwagę na potrzebę większego zaangażowania w duszpasterstwo osób, które nie żyją w związkach sakramentalnych. Zaproponowali również powołanie - tam, gdzie ich nie ma - diecezjalnych duszpasterzy związków niesakramentalnych, którzy będą współpracowali z duszpasterzami rodzin.
KEP zachęca także do udziału w narodowej pielgrzymce do Rzymu, która odbędzie się 20-24 października. "Jest to forma dziękczynienia Bogu za Rok Miłosierdzia, 1050-lecie Chrztu Polski oraz wizytę Ojca Świętego Franciszka w Polsce i Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymi będą uczestniczyć w Eucharystiach w czterech Bazylikach Patriarchalnych, przejdą przez Bramy Miłosierdzia i spotkają się na audiencji z Ojcem Świętym Franciszkiem" - podkreślono.