Biskup Tadeusz Pieronek udziela wywiadu francuskiej telewizji. "Nie ma demokracji w Polsce, są tylko jej pozory"

France 3, francuska publiczna stacja telewizyjna, poświęciła jeden ze swoich programów "zmierzchowi" demokracji w Europie Wschodniej. Jedną z wypowiadających się w programie osób był bp Tadeusz Pieronek. Jego słowa wywołały burzę w sieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biskup Tadeusz Pieronek udzielił wywiadu francuskiej telewizji
Biskup Tadeusz Pieronek udzielił wywiadu francuskiej telewizji (WP.PL)
WP

"Czy demokracja na wschodzie Unii Europejskiej, wokół coraz bardziej ksenofobicznych i autorytarnych Węgier, jest zagrożona?" - pytają autorzy programu "Avenue de l'Europe" na antenie France 3. Przypominają, że Komisja Europejska od dwóch lat martwi się stanem praworządności w naszym kraju i rozważa sankcje wobec Warszawy. "Od 2015 r. prawicowa partia PiS korzysta ze swojej większości w parlamencie, aby uchwalać ustawy sprzeczne z zasadami niezależności wymiaru sprawiedliwości oraz mediów" - informują autorzy programu.

"Prawa kobiet również nie są zagwarantowane, tym bardziej, że na prośbę najbardziej konserwatywnego skrzydła Kościoła wszystko zmierza do wprowadzenia prawie całkowitego zakazu aborcji" - dowodzą autorzy materiału.

WP

Jednym z rozmówców magazynu jest biskup Tadeusz Pieronek, który - jak stwierdzają autorzy - "jest z pewnością przeciwny aborcji", ale "dokonuje nieodwołalnej oceny stanu swojego kraju". "82-letni Tadeusz Pieronek pamięta polski reżim komunistyczny, a następnie otwarcie kraju na zachód". "Oczywiście, że to zmierza do rządów autorytarnych. Nie ma już demokracji w Polsce, są tylko pozory demokracji" - słyszymy słowa bp Pieronka.

Zdaniem autorów programu, bp Pieronek potępia koncentrację całej władzy w kraju rękach jednej osoby: Jarosława Kaczyńskiego. Przypominają oni, że przywódca PiS, to brat bliźniak prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej i został pochowany na Wawelu. Zdaniem autorów programu, ta decyzja "rozzłosciła bp Tadeusza Pieronka".

Co naprawdę powiedział bp Pieronek na Wawelu? "Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska zostali pochowani w tym grobowcu. To jedyny prezydent, pochowany w tej nekropolii polskich krółow. Nie ma żadnego innego" - mówi bp Pieronek. Dodaje następnie, że obecnie cała wladza w Polsce skupiona jest w rękach brata tragicznie zmarłego prezydenta - Jaroslawa Kaczyńskiego.

WP

Słowa bp Pieronka wywołały lawinę krytycznych wpisów wśród prawicowych komentatorów, którzy programu - jak wynika z treści ich wpisów - najwyraźniej nie obejrzeli. "Jak biskup może mieć takie uwagi przy grobie zmarłego i krytykować decyzję kardynała Dziwisza?" - pisze jeden z nich. Inny wręcz stwierdza, że "pluje na Polskę i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego."

Wśród komentarzy można także dostrzec apele do Episkopatu o "natychmiastowe" zajęcie się tą sprawą.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP