Biopaliwa w Sejmie
W Sejmie zaprezentowano dwa projekty ustaw o biopaliwach. Minister rolnictwa Adam Tański rekomendował projekt rządowy, a poseł Marek Sawicki namawiał Sejm do prac w komisji nad projektem Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Oba projekty przedstawione w środę w Sejmie są do siebie bardzo podobne. Oba zakładają, że w pierwszym roku dodatek biokomponentów będzie wynosił 3,5%. Bardzo podobne jest też uzasadnienie projektu rządowego i projektu przygotowanego przez PSL. Chodzi o zmniejszenie ilości szkodliwych substancji wydalanych przez pojazdy do atmosfery, poprawę dochodowości produkcji rolnej oraz uniezależnienie Polski od dostaw ropy naftowej.
Ani poselski, ani rządowy projekt ustawy o biopaliwach nie przewiduje ustawiania dodatkowych dystrybutorów, jeśli paliwa będą spełniać polskie normy. Minister rolnictwa Adam Tański, który rekomendował projekt w imieniu rządu mówił, że uwzględniono argumenty użyte przez prezydenta, gdy zawetował on poprzedni projekt ustawy o biopaliwach. Dostosowano też projekt do wymogów prawodawstwa unijnego oraz warunków wolnego rynku.
Poseł Marek Sawicki mówił uzasadniając projekt PSL-u, że w projekcie rządowym zabrakło dwóch podstawowych elementów: ceny minimalnej dla producentów biokomponentów oraz zabezpieczenia aby rośliny na biopaliwa były produkowane tylko przez polskich rolników.
Różnice dotyczą też terminu wejścia w życie ustawy. Projekt rządowy zakłada, że biokomponenty będą dodawane od pierwszego października tego roku, natomiast według projektu PSL powinno to się stać już 1 lipca. (reb)