Biją na alarm. Fatalna sytuacja w Polsce
Z analizy naukowców współpracujących z brytyjskim dziennikiem "The Guardian" wynika, że jakość powietrza w Europie przekracza normy dopuszczone przez WHO. Okazuje się też, że Polska jest jednym z bardziej zanieczyszczonych krajów.
Szczegółowe zdjęcia satelitarne i pomiary z 1400 stacji monitorujących jakość powietrza nie pozostawiają złudzeń - 98 proc. Europejczyków żyje w miejscach, gdzie normy zanieczyszczeń są wyższe od tych, które WHO uznaje za bezpieczne, a dwie trzecie tam, gdzie przekraczają je dwukrotnie.
Z ekspertyzy naukowców współpracujących z "The Guardian" wynika, że zaledwie 2 proc. populacji Europy ma dostęp do czystego powietrza. Według nich zanieczyszczenia przyczyniają się do ok. 400 tys. zgonów rocznie na kontynencie.
- To poważny kryzys zdrowia publicznego - powiedział Roel Vermeulen, profesor epidemiologii środowiskowej na Uniwersytecie w Utrechcie, który kierował zespołem badaczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tusk u Holeckiej? Polityk ostrzega przed brutalną prowokacją
Najgorsza sytuacja jest w Macedonii Północnej. Ponad połowa obywateli kraju mieszka na obszarach z ponad czterokrotnie przekroczonymi normami pyłu zawieszonego PM 2,5, a więc powyżej 20 mikrogramów na metr sześcienny.
Z kolei najlepszy stan powietrza odnotowano w Szwecji i Szkocji. W drugim kraju znajdują się tereny, gdzie zanieczyszczenie jest poniżej granicy przyjętej przez WHO.
Stan powietrza w Polsce. Fatalna sytuacja w kraju
Na stworzonej przez badaczy interaktywnej mapie Polska nie prezentuje się najlepiej. Najgorsza sytuacja jest w centralnej części kraju m.in. w Wielkopolsce, na Mazowszu i w Małopolsce - poziom pyłu PM 2,5 ma metr sześcienny w tych regionach jest przekroczony średnio ponad czterokrotnie.
Czytaj także:
Źródło: "The Guardian"