Qaqwqwrqw

Bieszczady: wzrosło zagrożenie lawinowe

W Bieszczadach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. Możliwe wyzwolenie lawiny przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. GOPR zaleca szczególną ostrożność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bieszczady: wzrosło zagrożenie lawinowe
Bieszczady: wzrosło zagrożenie lawinowe (East News)
Qaqwqwrqw

Bieszczady: drugi stopień zagrożenia lawinowego

W środę wzrosło zagrożenie lawinowe w Bieszczadach. Prognozy wskazują, że drugi stopień zagrożenia (umiarkowany) może utrzymać się w najbliższych dniach.

- Zagrożenie lawinowe występuje w miejscach, gdzie silny wiatr odłożył większe ilości śniegu i uformował tzw. deski śnieżne. Dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez nie przykrytą roślinność – informuje GOPR.

Qaqwqwrqw

Bieszczady: niekorzystna sytuacja w górach może się utrzymać przez kolejne dni

W górnych partiach połonin utrzymuje się nierównomierna pokrywa śnieżna, która kształtuje się na poziomie ok. 90 cm. W miejscach zawietrznych lokalnie dochodzi do 150 cm i więcej. GOPR informuje, że szlaki turystyczne są nieprzetarte. Na kolejne dni prognozowane są dalsze opady śniegu.

Zalecana jest szczególna ostrożność. Poruszanie się po górach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych i średnio stromych stokach, szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości – alarmuje GOPR.

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw