Trwa ładowanie...

Bieszczady. Rośnie zagrożenie lawinowe

W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. Leży tam średnio ok. 60 cm śniegu. Warunki w górach utrudnia wiatr.

Share
Bieszczady. Rośnie zagrożenie lawinowe
Źródło: East News
dtwhqls

- Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - informuje ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

"Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin" - podaje na swojej stronie GOPR.

10 stopni poniżej zera wskazywały w poniedziałek rano termometry na Połoninie Wetlińskiej. Wiatr wiał w tym miejscu z prędkością 40 km/h. Widoczność była ograniczona do 50 metrów. Niektóre szlaki górskie są nieprzetarte.

Zimno jest również w położonych niżej miejscowościach. Temperatura w Ustrzykach Górnych i Cisnej wahała się od -8 do -10 st. C. Średnia pokrywa śnieżna w dolinach wynosi 24-28 cm, ale jej grubość miejscami sięga nawet 80 cm. Silny wiatr sprawia jednak, że temperatura odczuwalna jest niższa, niż pokazują to termometry.

Zobacz też: Tomasz Grodzki działa wbrew rządowi. Adam Bielan: żenujące

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtwhqls

Podziel się opinią

Share
dtwhqls
dtwhqls
Więcej tematów