Bierzmowanie 2023. Ile pieniędzy włożyć do koperty?
Bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Zgodnie z tradycją katolicką, jest ono udzielane młodzieży. Chociaż uroczystość ta nie jest tak hucznie obchodzona, jak chrzest czy komunia, wiele osób zastanawia się jaki prezent wręczyć, jako świadek wydarzenia. Częstą praktyką jest przekazywanie kopert z pieniędzmi.
Sezon bierzmowań trwa zwykle od kwietnia do końca maja. W Kościele rzymskokatolickim sakrament ten przyjmują najczęściej kandydaci w wieku od 14. do 18. roku życia. Oprócz młodzieży i rodziców, w religijnej uroczystości uczestniczą także świadkowie, a niekiedy również chrzestni i rodzina osoby przyjmującej bierzmowanie.
Ile pieniędzy na bierzmowanie? To zależy
Tradycja wręczania prezentów młodzieży przystępującej do sakramentu bierzmowania, nie jest w Polsce bardzo rozpowszechniona. Uroczystość ta najczęściej nie jest także świętowana w większym gronie - w przeciwieństwie do chrzcin i Pierwszej Komunii Świętej. Ze względu na brak utartych zwyczajów, wiele osób, które zostały zaproszone na wydarzenie w roli świadka lub gościa zastanawia się, czy koperta z pieniędzmi jest dobrym pomysłem na prezent na bierzmowanie oraz jaką kwotę do niej włożyć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezent na komunię. Konsola i elektryczna hulajnoga to hity sprzedaży
Warto pamiętać, że decyzja dotycząca przekazania upominku lub pieniędzy z okazji bierzmowania powinna należeć wyłącznie do gości uroczystości. Niektóre osoby decydują się na symboliczną pamiątkę - biżuterię, medalik, obraz z wizerunkiem świętego. Drobny upominek ich zdaniem ma przypominać o sakramencie.
Osoby, które decydują się na przekazanie "koperty" na bierzmowanie, deklarują najczęściej kwoty rzędu 100-300 złotych. Wyższe wskazują natomiast rodzice chrzestni oraz członkowie najbliższej rodziny - np. dziadkowie.
Bierzmowanie to sakrament pogłębiający wiarę
Bierzmowanie jest jednym z najważniejszych sakramentów dla chrześcijan. W Kościele katolickim udziela go biskup, bądź upoważniony przez niego duszpasterz. Podczas bierzmowania kandydaci dopełniają sakrament chrztu, i zostają "obdarzani są szczególną mocą Ducha Świętego, i w ten sposób jeszcze bardziej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do jej obrony" - wskazuje Katechizm Kościoła Katolickiego.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.