"Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust". Szef MSZ Niemiec zabrał głos ws. ustawy o IPN

- Użycie terminu "polski obóz zagłady" jest fałszywe. Nie ma wątpliwości, że obozy były niemieckie. Nasz kraj popełnił to zorganizowane masowe morderstwo - zapewnił w specjalnym oświadczeniu szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel.


"Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust". Szef MSZ Niemiec zabrał głos ws. ustawy o IPN
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Clemens Bilan

03.02.2018 | aktual.: 03.02.2018 20:36

Polski parlament uchwalił nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wprowadza ona kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie z okresu II wojny światowej. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela, USA, Ukrainy i Norwegii. Z kolei pochwaliły ją Rosja i Czeczenia. W końcu głos zabrał przedstawiciel Niemiec.

"Od 15 lat organizuję wyjazdy młodzieży do Auschwitz i na Majdanek. Nie ma wątpliwości, że te obozy były niemieckie. Użycie terminu 'polski obóz śmierci' jest błędne" - napisał na Twitterze szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel.

Do wpisu dołączył zdjęcie z wizyty w obozie Auschwitz w 2016 roku z dopiskiem: "Każdy, kto odwiedza Auschwitz lub Majdanek, zda sobie sprawę, że niemieckie obozy koncentracyjne, nieprzypadkowo były w Polsce. Kultura polska miała zostać wymazana, tak jak całe życie żydowskie".

"Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust"

Szef MSZ Niemiec wydał również specjalne oświadczenie, w którym czytamy: "Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust". "Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sformułowaniu 'polskie obozy koncentracyjne', zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona" - wyjaśnił.

"Nie ma najmniejszej wątpliwości, kto ponosi winę za obozy zagłady, kto nimi zarządzał i mordował w nich miliony europejskich Żydów, a mianowicie Niemcy. Nasz kraj, i nikt inny, popełnił to zorganizowane masowe morderstwo. Pojedynczy kolaboranci niczego tutaj nie zmienią" - dodał.

Niemcy są przekonani, że "tylko staranne rozliczenie się z własną przeszłością może przynieść pojednanie" - oświadczył Gabriel. Do tego zalicza się, by ci, którzy "doświadczyli nieznośnego cierpienia Holokaustu, bez ograniczeń mogli mówić o tym cierpieniu".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
niemcyizraelpolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1114)