Trwa ładowanie...

"Niech nikt się tu nie pomyli". Jasny sygnał Bidena ws. NATO

- Kandydatury Finlandii i Szwecji do NATO mają pełne wsparcie USA - zadeklarował prezydent Joe Biden po spotkaniu w Białym Domu z premierem Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

Share
Joe Biden z prezydentem Finlandii i premierką Szwecji Joe Biden z prezydentem Finlandii i premierką Szwecji Źródło: Getty, fot: 2022 Getty Images
d363y4m

- W ostatnich latach wzrastało zwątpienie, czy NATO jest wciąż istotne, wciąż efektywne, wciąż potrzebne w XXI wieku? Dziś nie ma wątpliwości - NATO jest istotne, efektywne, potrzebne bardziej niż kiedykolwiek - zapewnił Biden podczas swojego wystąpienia.

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"

Prezydent USA podkreślił, że "Finlandia i Szwecja wzmocnią NATO, a silne NATO jest gwarantem bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych".

d363y4m

Biden mówił też w swoim wystąpieniu o więziach łączących od lat Sojusz Północnoatlantycki z dwoma nordyckimi krajami oraz siłę tych państw, zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i moralnej. Powiedział również, że to, co tworzy siłę NATO, to oddanie wspólnym wartościom i jedność. Jak podkreślił, jest to sojusz, w którym obowiązuje zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

"NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek"

- Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek. Nowi członkowie nie stanowią zagrożenia dla jakiegokolwiek państwa. Niech nikt się tu nie pomyli. NATO służy tylko do obrony - zaznaczył Biden. Jednocześnie wspomniał, że oba kraje skandynawskie już współpracują z Sojuszem, wspierając Ukrainę.

Przywódcy Szwecji i Finlandii ze swej strony podkreślili zaangażowanie krajów w obronę wspólnych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego i wyrazili nadzieję, że wkrótce dołączą do niego.

Prezydent Biden spotkał się z premierką Szwecji i prezydentem Finlandii dzień po tym, jak oba te kraje złożyły oficjalny wniosek o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d363y4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d363y4m
d363y4m
Więcej tematów