IPN odnalazł ciała kolejnych trzech osób na terenie aresztu śledczego w Białymstoku
W piwnicy na terenie aresztu śledczego w Białymstoku odnaleziono ciała trzech osób. - Szczątki są ułożone w układzie anatomicznym. Odnaleziono przy nich guziki od płaszczy wojskowych z orzełkiem. W jednej z czaszek stwierdzono otwór przypominający otwór wlotowy i wylotowy powstały w wyniku postrzału z broni palnej - informuje Tomasz Danilecki z oddziału IPN w Białymstoku.
08.09.2014 17:04
Instytut prowadzi badania związane ze śledztwami dotyczącymi m.in. zbrodni funkcjonariuszy UB. Szczątki odkryto w piwnicy pod wiatą przy ogrodzeniu oddzielającym dawny ogród więzienny aresztu od posesji Straży Granicznej.
Prace poszukiwawcze na terenie aresztu rozpoczęły się w ubiegłym roku, wtedy w lipcu i październiku odkryto pierwsze szczątki. Na większą skalę kontynuowano je w maju tego roku. Po przerwie wznowiono je 5 września. Ekshumacje i poszukiwania kolejnych miejsc pochówku mają potrwać trzy tygodnie.
W sumie w ramach tych działań odnaleziono szczątki ok. 200 osób - mężczyzn, kobiet i dzieci. Przy zwłokach znaleziono m.in. łuski z broni sowieckiej i niemieckiej.
W ocenie prokuratorów i historyków IPN to szczątki ofiar zbrodni komunistycznych i nazistowskich. Prowadzący śledztwo związane z aresztem śledczym prokurator Instytutu Zbigniew Kulikowski miejsce to nazywa "polem śmierci", ponieważ dokonywano tam egzekucji, a także chowano osoby zamordowane w trakcie śledztw, zmarłe z głodu i w wyniku epidemii panujących w areszcie.
Celem obecnego etapu poszukiwań jest ostateczne określenie powierzchni terenu, na którym mogą znajdować się szczątki pochowanych tam ludzi. Specjaliści chcą m.in. sondażowo zbadać teren przy ogrodzeniu z posesją SG, a także przy pobliskich blokach mieszkalnych, gdzie w przeszłości, w czasie prac budowlanych, znajdowane były szczątki.
Według historyków z IPN teren obecnego aresztu śledczego w Białymstoku, czyli dawnego więzienia karno-śledczego przy ul. Kopernika, jest jednym z lepiej udokumentowanych archiwalnie miejsc egzekucji ofiar białostockiego Urzędu Bezpieczeństwa.
Przed rozpoczęciem prac szacowali, że mogą tam spoczywać szczątki od kilkudziesięciu do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych. Chodzi o osoby zamordowane na terenie tego więzienia oraz te, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego i tu zostały pochowane.
Wyniki prac przeprowadzonych tam w maju zaskoczyły ich o tyle, że były tam odkrywane nie tylko pochówki mężczyzn, czego się spodziewano, ale też kobiet i dzieci, w tym niemowląt.