Trwa ładowanie...

Białystok. Zażalenia na umorzenie śledztwa ws. Jacka Międlara

Do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku trafiły zażalenia ws. śledztwa dotyczącego Jacka Międlara. Były ksiądz miał nawoływać do nienawiści w kazaniu, kiedy był kapłanem w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Share
Białystok. Umorzenie śledztwa ws. Jacka Międlara. Zaskarżono postanowienie
Białystok. Umorzenie śledztwa ws. Jacka Międlara. Zaskarżono postanowienieŹródło: East News, Fot: Maciej Witkowski
d1zxgmt

Sprawa ciągnie się od 2016 r. Kontrowersyjne kazanie zostało wygłoszone przez Jacka Międlara podczas mszy w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku z okazji 82. rocznicy powstania ONR. Sprawą zajęła się prokuratura, która sprawdziła, czy doszło do publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic wyznaniowych oraz znieważania ludności z powodu przynależności wyznaniowej. Ostatecznie śledztwo zostało umorzone.

Białystok. Umorzenie śledztwa ws. Jacka Międlara. Zaskarżono postanowienie

W 2018 r. sprawa została jednak wznowiona. Śledztwo zostało rozszerzone o inne wypowiedzi oraz publikacje Międlara, m.in. o przemówienie, które były ksiądz wygłosił podczas Marszu Patriotów na rynku we Wrocławiu, czy teksty zamieszczanie w tygodniku "Polska Niepodległa". To śledztwo zostało umorzone w listopadzie 2019 r., ale postępowanie zostało zaskarżone. Podjęto je na nowo, co zakończyło się kolejnym umorzeniem, pod koniec września b.r.

d1zxgmt

Przeczytaj: List otwarty do prokuratury po wyroku w sprawie Jacka Międlara

Decyzja nie była jednak prawomocna, więc na wyrok wpłynęły zażalenia. Złożyły je m.in. organizacja mniejszości narodowych oraz pełnomocnik jednej z organizacji żydowskich. W przypadku zaskarżenia postanowienia o umorzeniu śledztwa już raz podjętego, zażalenia rozpoznaje prokuratura wyższej instancji - w tym wypadku Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Obecnie trwa rozpoznawanie zażaleń, ale nie wiadomo, jak szybko zostanie podjęta decyzja.

Sondaż IBRiS dla WP. Europoseł PO: Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad swoim obozem

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zxgmt

Podziel się opinią

Share
d1zxgmt
d1zxgmt
Więcej tematów