Trwa ładowanie...
d1a130n

Białystok, wiec przeciwko przemocy. PSL wycofuje udział

Politycy PSL, mimo zapowiedzi ważnego polityka tej partii posła Piotra Zgorzelskiego, nie wezmą udziału w wiecu przeciwko nienawiści, dyskryminacji i przemocy organizowanym w niedzielę w Białymstoku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Liderzy PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz i Piotr Zgorzelski.
Liderzy PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz i Piotr Zgorzelski. (East News, Fot: Jan Bielecki/East News)
d1a130n

Piątek, "Fakty po Faktach" w TVN24. Piotr Zgorzelski z PSL zapowiada: - W Białymstoku będzie wielu ludowców z Podlasia. Ja chciałem tutaj bardzo stanowczo zgodzić się z Adrianem Zandbergiem. Polska jest jedna. Nie ma Polski A, nie ma Polski B, nie ma Polski prowincjonalnej czy też wielkomiejskiej i dlatego powinniśmy wszyscy, szczególnie politycy, zadbać o to, żeby każdy obywatel czuł w tej Polsce się po prostu dobrze, jak w swoim domu.

Niedziela. PSL na kilka godzin przed wiecem przeciwko nienawiści, dyskryminacji i przemocy w Białymstoku oświadcza: "Z uwagi na to, że kolejne radykalne demonstracje stają się w Polsce miejscem eskalacji sporów światopoglądowych i częstokroć forum do prowokacji oraz obrażania uczuć religijnych osób wierzących - co z wolnością nie ma nic wspólnego - politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego nie wezmą udziału w marszu w Białymstoku." (całe oświadczenie TUTAJ).

d1a130n

Związki partnerskie. PSL zmienia zdanie

Liderzy PSL jednocześnie zaznaczają, że zdecydowanie potępiają przemoc w życiu publicznym i opowiadają się za poszanowaniem godności każdego człowieka. "Różnice w poglądach nie mogą być usprawiedliwieniem dla aktów nienawiści, winni muszą zostać ukarani. Oczekujemy natychmiastowych i zdecydowanych działań policji oraz prokuratury" - piszą.

Ale w białostockiej demonstracji udziału nie wezmą.

d1a130n

CZYTAJ TEŻ: Marsze przeciwko nienawiści wobec osób LGBT. PO podzielona w sprawie wiecu pod egidą lewicy w Białymstoku

To nie pierwsza zmiana zdania ludowców dotycząca praw osób LGBT w ostatnim czasie.

W niedzielę w programie "Woronicza 17" poseł PSL Paweł Bejda stwierdził: "Wykluczam, żebyśmy w ogóle rozmawiali o czymś takim, jak związki partnerskie. Nie ma mowy. To wytrych do małżeństw homoseksualnych, do adopcji dzieci przez prawa homoseksualne."

Inaczej mówił związany z PSL Władysław Teofil Bartoszewski jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jak stwierdził w wywiadzie dla WP: "Nie mam wątpliwości, że w Polsce powinny być zatwierdzone związki partnerskie".

d1a130n

Bartoszewski powiedział też Wirtualnej Polsce, że sam lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz opowiada się za związkami partnerskimi.

CZYTAJ TEŻ: Władysław Teofil Bartoszewski: W UE są równi i równiejsi. Ale Kaczyński nie chce polexitu

Jeśli z lewicą, to nie

d1a130n

Wiec przeciwko przemocy w Białymstoku organizują formacje lewicowe: Wiosna, SLD i partia Razem.

Mimo sprzeciwu liderów PO, część polityków Koalicji Obywatelskiej weźmie udział w wiecu - pisaliśmy w sobotę w WP.

- Nie będziemy angażować się w partyjne inicjatywy i "akcje Włodzimierza Czarzastego" - powtarzają politycy Platformy w mediach.

W ich przekonaniu wchodzenie w "spór ideologiczny" i kwestie związane z LGBT przed wyborami im szkodzi. PO za taką postawę krytykowana jest przez liberalnych dziennikarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1a130n

Podziel się opinią

Share

d1a130n

d1a130n
Więcej tematów