Trwa ładowanie...
d3qn8ll

Białystok: Paweł Adamowicz patronem skweru

Zamordowany w 2019 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został patronem skweru w centrum Białegostoku. Decyzja ta nie przypadła do gustu m.in. radnym PiS. Ich zdaniem miejsce to powinno nosić zupełnie inną nazwę.
Share
Białystok: Paweł Adamowicz będzie mieć skwer w centrum miasta
Białystok: Paweł Adamowicz będzie mieć skwer w centrum miastaŹródło: PAP
d3qn8ll

Decyzją radnych skwer położony po sąsiedzku z głównym placem miasta - Rynkiem Kościuszki - będzie nosić imię wieloletniego prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że Adamowicz od roku jest Honorowym Obywatelem Białegostoku. Z inicjatywą tą wyszedł prezydent miasta - Tadeusz Truskolaski, a projekt uchwały przedstawiony został przez jego zastępcę - Rafała Rudnickiego.

Jego zdaniem tragicznie zmarły prezydent "był wybitnym samorządowcem, a Gdańsk stał się miastem tolerancji, otwartości". Tego samego zdania był radny Marcin Moskwa z KO, który przyznał, że Paweł Adamowicz stał się niejako symbolem polskiego samorządu.

Nieco inaczej na sprawę tę zapatrywał się Maciej Biernacki, niezrzeszony radny. Według niego nadanie Honorowego Obywatelstwa było wystarczającym krokiem. Przeciwni byli również radni Prawa i Sprawiedliwości, m.in. Konrad Zieleniecki, który twierdził, że skwer powinien nosić imię twórcy języka esperanto.

d3qn8ll

Poprawka radnego nie uzyskała większości. Poparło ją 12 osób, przeciw było 15. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Jednak większość, bo 15 z 28 głosów uzyskała propozycja, by miejsce, gdzie stoi pomnik Ludwika Zamenhofa nosił imię Pawła Adamowicza. Aby uczcić pamięć wieloletniego prezydenta w Gdańsku Nowa Bulońska Północna otrzymała oficjalną nazwę alei Pawła Adamowicza. Z kolei w Warszawie jest patronem alei w parku na Jazdowie.

Zobacz też: Adam Bielan zaskakuje. "Fort Trump" było określeniem PR-owym

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qn8ll

Podziel się opinią

Share
d3qn8ll
d3qn8ll
Więcej tematów