PolskaBiałystok: kampania "Jestem gejem, jestem lesbijką"

Białystok: kampania "Jestem gejem, jestem lesbijką"

Wycofam swój projekt ustawy o związkach partnerskich tylko wtedy, gdy ktoś przyzna wprost, że Polska jest krajem wyznaniowym, a nie demokratycznym - powiedziała Maria Szyszkowska, senator SLD, która przyjechała do Białegostoku w ramach kampanii "Jestem gejem, jestem lesbijką".

"Podstawową sprawą jest na pewno zagwarantowanie ludziom elementarnych warunków do życia, ale jak się okazuje wciąż nie można tego przeprowadzić. Uważam, że wtedy, kiedy jest bieda tak wielka i zagrożenie bezrobociem, to niech będzie chociaż wolność" - powiedziała Szyszkowska.

Wieczorem senator spotkała się z białostockimi studentami. Przed spotkaniem, na murze obok wejścia do budynku Uniwersytetu w Białymstoku, pojawił się napis: "Pedały won". W obawie przed atakami z zewnątrz budynku pilnowała policja. Pojawiło się kilku członków Młodzieży Wszechpolskiej, których wylegitymowano.

Wcześniej do rektora uczelni prof. Marka Gębczyńskiego o odmowę użyczenia sali na spotkanie apelował redaktor naczelny skrajnego pisma "Bastion". Jego zdaniem, uczelnia nie powinna dopuszczać, by w jej murach odbywały się "bulwersujące przedsięwzięcia mające na celu promowanie dewiacji". Władze uczelni salę na spotkanie jednak użyczyły.

Prof. Szyszkowska pytana o napis na murze powiedziała, że to wyraz "braku tolerancji i szacunku dla człowieka, który jest inny niż większość członków społeczeństwa". Senator dodała, że stara się uodpornić na takie ataki i przyznała, że dostaje dziennie po kilka atakujących i obelżywych listów. Przypomniała, że celem kampanii i spotkań w jej ramach na polskich uczelniach jest zapoczątkowanie zmiany myślenia w tych kwestiach.

W najbliższych dniach planowane są w ramach kampanii "Jestem gejem, jestem lesbijką" spotkania m.in. w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu. Według Adama Rogalewskiego z Kampanii przeciwko Homofobii, władze Uniwersytetu w Poznaniu nie zgodziły się na takie spotkanie na tej uczelni.

Projekt ustawy, przygotowany przez Szyszkowską, ma na celu uregulowanie sytuacji prawnej homoseksualistów w Polsce. Przewiduje m.in., że zawarcie związku partnerskiego, podobnie jak małżeństwa, będzie wiązało się z nabyciem wielu uprawnień, głównie o charakterze ekonomicznym. Najważniejsze to: prawo do dziedziczenia po zmarłym partnerze, prawo do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego jak dla członków rodziny, prawo do wspólnego opodatkowania się, prawo do świadczeń po zmarłym partnerze, np. emerytury. Projekt nie przewiduje możliwości adopcji dzieci.

Prezydium klubu SLD wyraziło w niedzielę zgodę na rozpoczęcie procedury legislacyjnej dotyczącej tego projektu. Projektem - jako inicjatywą senacką - zajmie się najpierw Senat. Potem trafi do Sejmu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)