Trwa ładowanie...

Białoruskie bataliony na granicy. Ukraina opracowuje strategię

Siedem batalionów białoruskich sił zbrojnych stacjonuje w pobliżu granicy z Ukrainą - poinformował Główny Zarząd Wywiadu MON Ukrainy. - Ruch białoruskich wojsk odciąga nasze zasoby i środki z frontu wschodniego. Białorusini mają na celu utrzymywanie nas w ciągłym napięciu - tłumaczył wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki. Ukraina opracowuje w związku z tym specjalną strategię.

Białoruskie bataliony na granicy z Ukrainą. "Odciągają nas od frontu"Białoruskie bataliony na granicy z Ukrainą. "Odciągają nas od frontu"Źródło: Forum, TASS, fot: Natalia Fedosenko
d4gz3hn
d4gz3hn

Jak wyjaśnił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego, ewentualna białoruska inwazja na Ukrainę jest możliwa, ale mało prawdopodobna.

"Opracowujemy strategię na wypadek działań ofensywnych"

- Dzisiaj nie ma bezpośredniego zagrożenia ze strony Białorusi, dlatego że nie ma tam, na granicy z Ukrainą, zgrupowania, nie stworzono systemu dowodzenia. Takie działania bezpośrednio wskazywałyby na przygotowanie do działań bojowych - powiedział Skibicki w wywiadzie dla Telewizji Wojskowej Ukrainy.

d4gz3hn

- Niemniej jednak opracowujemy strategię na wypadek możliwych działań ofensywnych z terytorium Białorusi - dodał.

Grupy dywersyjno-zwiadowcze na granicy

Skibicki powiedział również, że wywiad ukraiński ma informacje o obecności na terytorium Białorusi rosyjskich grup dywersyjno-zwiadowczych, które "w razie konieczności mogą być wprowadzone do Ukrainy".

Mówiąc o zaangażowaniu Białorusi w wojnę, przedstawiciel HUR wskazał, że kraj ten w pierwszych dniach inwazji na pełną skalę udostępnił Rosji swoje terytorium dla zgrupowania rosyjskich wojsk i ich ataku na kierunku kijowskim.

d4gz3hn

Białoruś udzieliła Rosji wsparcia logistycznego, a także udostępniła terytorium do ataków rakietowych, m.in. przy wykorzystaniu systemów Iskander oraz z powietrza.

Od 25 czerwca ataki te, jak powiedział Skibicki, zostały wznowione. Rosjanie użyli m.in. bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 i rakiet Ch-22.

Zobacz też: Zawrzało po słowach ambasadora Ukrainy. Reakcja z MSZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gz3hn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4gz3hn
Więcej tematów