Białoruski sąd rozpatrzy skargę na zatrzymanie Sofii Sapiegi
W poniedziałek sąd w Mińsku ma rozpocząć posiedzenie w sprawie skargi na zatrzymanie Sofii Sapiegi, która jest partnerką Ramana Pratasiewicza. 23-latka przebywa w areszcie od 23 maja. Została zatrzymana wraz z opozycyjnym dziennikarzem po przymusowym lądowaniu samolotu Ryanair w Mińsku.
Jak przekazał w niedzielę Alaksandr Fiłanowicz, który jest adwokatem 23-letniej Sofii Sapiegi, sąd w Mińsku ma rozpatrzyć w poniedziałek skargę jego klientki na zatrzymanie.
Obywatelka Rosji zaskarżyła decyzję, dotyczącą swojego aresztowania. Posiedzenie w tej sprawie będzie niejawne i odbędzie się rano.
Białoruś. Sąd rozpatrzy skargę Sofii Sapiegi
Adwokat poinformował też, że w piątek udostępniono mu dokumenty w sprawie Sapiegi w Komitecie Śledczym. Akta te podają, że 23 maja wszczęto wobec niej jeszcze jedną sprawę karną. Nie wiadomo jednak, na podstawie jakiego artykułu. Prawnik nie ma też dostępu do wiedzy na temat tego, ile postępowań wobec 23-letniej obywatelki Rosji toczyło się wcześniej w białoruskim sądzie. Oficjalnych informacji w tym zakresie nie upubliczniono, a adwokat nie ma prawa ich ujawniać.
Media nieoficjalnie piszą o zarzutach, wynikających z trzech artykułów karnych. Chodzi o rzekome wzywanie do masowych zamieszek, organizację działań naruszających porządek publiczny i podżeganie do nienawiści na tle społecznym.
Zdaniem białoruskiej władzy Sofia Sapiega miała być administratorką kanału, za pośrednictwem którego ujawniono dane funkcjonariuszy struktur siłowych. Prorządowe media opublikowały nagranie, w którym 23-latka ma "przyznawać się" do zarządzania tym kanałem.
Sofia Sapiega i Raman Pratasiewicz zatrzymani
Przypomnijmy, że Sofia Sapiega przetrzymywana jest w areszcie od 23 maja. Ona i jej partner Raman Pratasiewicz, białoruski opozycyjny dziennikarz i bloger, zostali zatrzymani po przymusowym lądowaniu samolotu Ryanair w Mińsku, który leciał z Aten do Wilna.
Sofia Sapiega pochodzi z Rosji, ale posiada prawo pobytu na Białorusi. Studiuje w Wilnie.
Adwokat 23-latki został do niej dopuszczony dopiero pięć dni po zatrzymaniu. Z Sapiegą natomiast dwukrotnie rozmawiał rosyjski konsul.
Zobacz też: Raman Pratasiewicz otrzyma pomoc. Kidawa-Błońska: Jesteśmy im to winni
Rada Praw Człowieka domaga się ekstradycji Sofii Sapiegi
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej poinformował w wywiadzie dla rosyjskiego "Kommiersanta", że proces partnerki Ramana Pratasiewicza najprawdopodobniej odbędzie się na Białorusi. Szef białoruskiego resortu wskazał, że w późniejszym okresie Sofia Sapiega mogłaby liczyć na ułaskawienie ze strony głowy państwa lub odbywanie wyroku na terenie Rosji.
Rada Praw Człowieka przy prezydencie Rosji oświadczyła, że będzie domagać się ekstradycji 23-letniej Sofii Sapiegi.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: