ŚwiatBiałorusini przygotowują się do pierwszego przeszczepu serca

Białorusini przygotowują się do pierwszego przeszczepu serca

Białoruscy lekarze przygotowujący się do pierwszego przeszczepu serca na Białorusi, przez dwa tygodnie będą podpatrywać pracę polskich kardiochirurgów w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, aby na początku przyszłego roku dokonać samodzielnego przeszczepu w swoim kraju.

Od 14 do 28 kwietnia lekarze będą podpatrywać pracę polskich kardiochirurgów, m.in. prof. Jacka Różańskiego i prof. Jerzego Korewickiego. Zapoznają się również z funkcjonowaniem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego Poltransplant, które zajmuje się organizacyjną stroną przeszczepiania narządów i podlega Ministerstwu Zdrowia.

Białoruscy lekarze przygotowują się do przeprowadzenia pierwszej w swoim kraju operacji przeszczepienia serca, którą zaplanowali na początek przyszłego roku. Jak podaje magazyn „Belarus”, do tej pory badania i przygotowania do przeszczepu serca na Białorusi przeszło 18 biorców, a takiej operacji potrzebuje 70-90 osób. Niestety Białoruś, podobnie jak inne kraje, boryka się z problemem braku dawców.

Pierwszy przeszczep (nerek) na Białorusi wykonano w 1970 r. Niestety rozwój białoruskiej transplantologii był hamowany m.in. przez brak odpowiednich regulacji prawnych oraz opór moralny tamtejszego społeczeństwa. Przełomowy okazał się ubiegły i bieżący rok. Uchwalono ustawę o transplantologii, w której rozstrzygnięto m.in. kwestie ochrony serca dawcy oraz prawnego pobrania tego narządu.

Przeszczep serca jest dla części pacjentów jedyną szansą na przeżycie. Na całym świecie rocznie wykonuje się około dwóch tysięcy takich zabiegów. Dzięki rozwojowi medycyny wzrasta liczba pacjentów przeżywających zabieg. Obecnie rok po przeszczepie przeżywa około 80% chorych. Dzięki przeszczepowi serca można przedłużyć życie pacjenta nawet o dwadzieścia kilka lat.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)