Trwa ładowanie...
d4bo4zl

Białoruś. Polski plan ma poparcie większości Unii Europejskiej

Białoruś. Polska przygotowała specjalny program dla Białorusi, w ramach którego przekazane zostaną fundusze na odbudowę gospodarki. Jest jeden warunek, by program wszedł w życie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś. Polski plan dla Białorusi
Białoruś. Polski plan dla Białorusi (Getty Images, Fot: NurPhoto)
d4bo4zl

Białoruś. Polski program dla Białorusi

Polska wyszła z propozycją specjalnego programu dla Białorusi. Jak informuje "Rzeczpospolita", to "niewątpliwie najważniejsza inicjatywa Warszawy na unijnym forum od przejęcia władzy przez PiS w 2015 roku". Jeśli wszystko się powiedzie, to nie jest wykluczone, że uda się zatrzeć spory, jakie od pięciu lat cechują stosunki Polski z Brukselą.

Według dziennika Polska - tak jak przed siedmioma laty w przypadku Ukrainy - ma pomysł na to, jak przełamać kryzys w bezpośrednim sąsiedztwie Unii Europejskiej. "Rzeczpospolita" przypomina, że w poniedziałek Władimir Putin zaoferował Aleksandrowi Łukaszence 1,5 miliarda dolarów pożyczki, a oferta Unii dla Białorusi byłaby znacznie bardziej atrakcyjna.

d4bo4zl

Białoruś. Unia Europejska stawia jeden warunek

Polski plan dla Białorusi przewiduje przekazanie środków na odbudowę stojącego na skraju bankructwa kraju. Częścią jest fundusz stabilizacyjny, którego finansowanie gwarantują Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Plan może wejść w życie tylko po spełnieniu jednego warunku. To przeprowadzenie wolnych wyborów prezydenckich pod nadzorem OBWE.

Szczyt przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej zaplanowany jest na 24 września. Wiadomo już, że poparcie dla polskiego planu zadeklarowały nie tylko głowy państw z Europy Środkowej, ale skłaniają się ku niemu Niemcy - dodaje "Rzeczpospolita".

Na Białorusi już od ponad miesiąca trwają protesty po tym, jak Aleksander Łukaszenka został zwycięzcą wyborów prezydenckich. Te zdaniem opozycji i międzynarodowych instytucji, zostały sfałszowane.

d4bo4zl

Rekonstrukcja rządu. Bogdan Zdrojewski o przyspieszonych wyborach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bo4zl

Podziel się opinią

Share
d4bo4zl
d4bo4zl