Trwa ładowanie...

Białoruś. Polski plan ma poparcie większości Unii Europejskiej

Białoruś. Polska przygotowała specjalny program dla Białorusi, w ramach którego przekazane zostaną fundusze na odbudowę gospodarki. Jest jeden warunek, by program wszedł w życie.

Share
Białoruś. Polski plan dla BiałorusiBiałoruś. Polski plan dla BiałorusiŹródło: Getty Images, fot: NurPhoto
dqwghu2

Białoruś. Polski program dla Białorusi

Polska wyszła z propozycją specjalnego programu dla Białorusi. Jak informuje "Rzeczpospolita", to "niewątpliwie najważniejsza inicjatywa Warszawy na unijnym forum od przejęcia władzy przez PiS w 2015 roku". Jeśli wszystko się powiedzie, to nie jest wykluczone, że uda się zatrzeć spory, jakie od pięciu lat cechują stosunki Polski z Brukselą.

Według dziennika Polska - tak jak przed siedmioma laty w przypadku Ukrainy - ma pomysł na to, jak przełamać kryzys w bezpośrednim sąsiedztwie Unii Europejskiej. "Rzeczpospolita" przypomina, że w poniedziałek Władimir Putin zaoferował Aleksandrowi Łukaszence 1,5 miliarda dolarów pożyczki, a oferta Unii dla Białorusi byłaby znacznie bardziej atrakcyjna.

Białoruś. Unia Europejska stawia jeden warunek

Polski plan dla Białorusi przewiduje przekazanie środków na odbudowę stojącego na skraju bankructwa kraju. Częścią jest fundusz stabilizacyjny, którego finansowanie gwarantują Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Plan może wejść w życie tylko po spełnieniu jednego warunku. To przeprowadzenie wolnych wyborów prezydenckich pod nadzorem OBWE.

dqwghu2

Szczyt przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej zaplanowany jest na 24 września. Wiadomo już, że poparcie dla polskiego planu zadeklarowały nie tylko głowy państw z Europy Środkowej, ale skłaniają się ku niemu Niemcy - dodaje "Rzeczpospolita".

Na Białorusi już od ponad miesiąca trwają protesty po tym, jak Aleksander Łukaszenka został zwycięzcą wyborów prezydenckich. Te zdaniem opozycji i międzynarodowych instytucji, zostały sfałszowane.

Rekonstrukcja rządu. Bogdan Zdrojewski o przyspieszonych wyborach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqwghu2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqwghu2
Więcej tematów