Białoruś nie spłaciła obligacji w dolarach. Moody's: niewypłacalność

Międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s stwierdziła, że Białoruś "nie wywiązuje się z zobowiązań z tytułu zadłużenia zagranicznego". W czwartek wygasł okres, w którym musiała zapłacić 22,9 miliona dolarów za dziesięcioletnie euroobligacje. "Bloomberg" pisze o bankructwie Mińska.

"Bloomberg" pisze o bankructwie Mińska
"Bloomberg" pisze o bankructwie Mińska
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sasha Mordovets
Sara Bounaoui

15.07.2022 | aktual.: 15.07.2022 18:34

Już w czerwcu Rada Ministrów i Bank Narodowy Białorusi podjęły wspólną decyzję, że zagraniczne obligacje spłacane będą w białoruskich rublach. Zaraz po tej decyzji ogłoszono, że wypłaty obligacji Belarus-2027 o łącznej sumie 22,9 milionów dolarów są już prowadzone w miejscowej walucie.

Już wtedy agencja ratingowa Fitch ostrzegła, że jeżeli obligacje do 13 lipca nie będą spłacane zgodnie z wcześniejszymi umowami, wpłynie to na obniżenie ratingu Białorusi. Mińsk uznał te działania za "subiektywne podejście do oceny zdolności kredytowych Białorusi".

Białoruś niewypłacalna

Teraz agencja Moody’s również negatywnie oceniła zamianę waluty spłat z dolarów na ruble i uznała, że Białoruś "nie wywiązuje się ze zobowiązań". "Bloomberg" natomiast wprost pisze o bankructwie Białorusi. Informuje, że "brak spłaty 22,9 mln przypadających na 13 lipca, oznacza niewypłacalność sojusznika Rosji".

W międzynarodowym obiegu jest obecnie pięć serii białoruskich obligacji w obcych walutach. Ich łączna suma, to 3,25 mld dolarów.

Ostatnie obligacje były wypuszczone w czerwcu 2020 roku na pięć lat i sumę 500 milionów dolarów przy oprocentowaniu 6,125 proc. oraz na 10 lat i sumę 750 milionów dolarów przy oprocentowaniu 6,375 proc.

Wybrane dla Ciebie