Trwa ładowanie...

Białoruś. Liderzy partii opozycyjnych pozytywnie odpowiedzą na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego

Przedstawiciele wszystkich największych partii w Polsce wezmą udział w środowym spotkaniu z premierem ws. sytuacji na Białorusi - wynika z informacji Wirtualnej Polski. Jak ustaliliśmy, niekoniecznie będą to jednak liderzy ugrupowań.

Share
Białoruś. Liderzy partii opozycyjnych pozytywnie odpowiedzą na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego
Źródło: EASTNEWS
d2vgn0y

- Apelowaliśmy do władz o takie ponadpartyjne spotkanie od początku kryzysu na Białorusi. Dobrze, że wreszcie takie spotkanie się odbędzie - mówi Wirtualnej Polsce rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Miłosz Motyka. Polityk ludowców przyznaje, że w planowanym na środę spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów udział wezmą liderzy PSL-Koalicji Polskiej, w tym - najprawdopodobniej - Władysław Kosiniak-Kamysz.

Białoruś. Będzie ponadpartyjne porozumienie ws. sytuacji za wschodnią granicą?

Przypomnijmy: w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk ujawnił w TVN24, że premier Mateusz Morawiecki wyśle jeszcze w ten sam dzień zaproszenia do liderów najważniejszych polskich partii na spotkanie ws. kryzysu na Białorusi. Każda partia opozycyjna oddeleguje na spotkanie swoich przedstawicieli - wynika z naszych informacji.

- My uważamy, że sprawa polityki wschodniej, naszego sąsiada i tego, co się dzieje na Białorusi, rzeczywiście jest taką materią, która powinna być wyjęta poza nawias bieżącego sporu politycznego - powiedział w poniedziałek minister Dworczyk.

d2vgn0y

Jak dodawał: - Premier wystosuje oficjalne zaproszenie do liderów wszystkich partii politycznych na najbliższą środę, chcemy przedstawić wszystkie działania, które już były zrealizowane na forum UE i u nas, wewnętrznie, w Polsce. Chcemy porozmawiać z przedstawicielami partii, klubów politycznych, na temat dalszych działań, bo bez wątpienia ta sytuacja na Białorusi szybko się nie skończy. Musimy się przygotować na dłuższy czas funkcjonowania w tej szczególnej sytuacji.

Szef Kancelarii Premiera - jak słyszymy - już w ubiegłym tygodniu miał prowadzić zakulisowe konsultacje ws. sytuacji na Białorusi z przedstawicielami polskiej opozycji. Były to działania zainicjowane w imieniu szefa rządu.

Białoruś. Milczenie Platformy

W spotkaniu z premierem - jak przyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską rzeczniczka Lewicy Anna-Maria Żukowska - zamierza wziąć udział były kandydat tej formacji na prezydenta Robert Biedroń, a nie inni liderzy lewicowej koalicji, jak Włodzimierz Czarzasty czy Adrian Zandberg.

Biedroń jest przewodniczącym delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Białorusią (ostatnio nie został wpuszczony na teren tego kraju), co ma w tym przypadku znaczenie kluczowe. Ale nie będzie sam. W spotkaniu z Morawieckim z ramienia Lewicy ma wziąć udział także Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - mówi nam rzeczniczka Lewicy.

d2vgn0y

Nie wiadomo jeszcze, kto w KPRM będzie reprezentował Konfederację. Rzecznik tej formacji Jakub Kulesza na pytania Wirtualnej Polski w tej sprawie odpowiedział, że decyzje odnośnie do środowego spotkania ws. Białorusi zostaną podjęte we wtorek. - Ale na pewno weźmiemy udział, zawsze odpowiadamy pozytywnie na propozycje spotkań - zapewnia nas Kulesza.

Co najciekawsze, oficjalnie o spotkaniu z premierem nie chce mówić Platforma Obywatelska. Zapytaliśmy zarówno rzecznika tej partii Jana Grabca, jak i lidera PO Borysa Budkę, czy zamierzają przyjąć zaproszenie od polskiego szefa rządu i porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Nie otrzymaliśmy od przedstawicieli Platformy żadnej oficjalnej odpowiedzi.

Również poseł PO Michał Szczerba - który jako jedyny polski polityk był na Białorusi w czasie kryzysu – nie odpowiedział nam na pytania w tej sprawie.

Nieoficjalnie od jednego z polityków z władz PO usłyszeliśmy jednak, że na spotkaniu z Mateuszem Morawieckim ktoś z Platformy będzie musiał się pojawić. I tak zapewne się stanie. - Sami domagamy się większej aktywności polskich władz ws. Białorusi, więc nie wyobrażam sobie, żebyśmy sami jako największa partia opozycyjna w Polsce odsuwali się od stolika i rezygnowali z rozmowy - mówi nam poseł Platformy.

d2vgn0y

Co ciekawe, zaproszenia od premiera nie otrzyma za to twórca ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. Powód? Były kandydat na prezydenta nie ma swojej reprezentacji w Sejmie. Sam jest za to mocno zaangażowany w kwestie związane z Białorusią. W poniedziałek podczas swojego livechata na Facebooku mówił, że "przyszły minister spraw zagranicznych (Zbigniew Rau - przyp. red.) powinien szybko pokazać, że nie interesuje się tylko bzdurami typu walka z ideologią LGBT, ale ważnymi sprawami”. - To my dziś, razem z Litwą, powinniśmy zajmować ważną pozycję w sprawie Białorusi - mówił Hołownia.

Białoruś. Ofensywa Morawieckiego

Sytuacja na Białorusi wywołana brutalnymi represjami wobec uczestników pokojowych protestów była kilka dni temu głównym tematem dyskusji podczas specjalnego szczytu Rady Europejskiej.

W trakcie dyskusji premier Morawiecki przedstawił Plan dla Białorusi, którego realizacja - jak zapewniają urzędnicy z KPRM - pozwoli wyjść z obecnej, trudnej sytuacji i rozpocznie pokojową transformację.

"Wideokonferencja była realizacją inicjatywy szefa polskiego rządu, który od samego początku aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian za naszą wschodnią granicą" - zapewniają politycy z Kancelarii Premiera.

d2vgn0y

Zaproszenie do rozmów przedstawicieli polskiej opozycji ma być kolejnym elementem ofensywy Morawieckiego ws. Białorusi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vgn0y

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vgn0y
d2vgn0y
Więcej tematów