Trwa ładowanie...

Białoruś. Swiatłana Cichanouska: Dziękujemy Polakom

Białorusini dziękują Polakom. W rocznicę pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku mają nadzieję, że za naszą wschodnią granicą również zapanuje demokracja. - To jest bardzo ważny dzień również dla mojego kraju - mówiła w Warszawie Swiatłana Cichanouska. Opozycjonistka zabrała także głos w sprawie zatrzymanego Ramana Pratasiewicza.

Share
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaFot: PAP
d2z6onl

- 4 czerwca 1989 roku demokratyczne siły w Polsce sprzeciwiły się reżimowi sowieckiemu. Został położony kres dyktaturze i to jest cel, który nam przyświeca. Chcemy przeprowadzić pierwsze demokratyczne wybory na Białorusi - powiedziała Swiatłana Cichanouska podczas spotkania w Polsce i wspólnej konferencji z Rafałem Trzaskowskim.

Dodała, że Białorusini są ogromnie wdzięczni Polsce za solidarność.

d2z6onl

Cichanouska: To, co mówi Pratasiewicz, nie jest autentyczne

Opozycjonistka nawiązała też do zatrzymania Ramana Pratasiewicza.

- Mieliśmy ostatnio kilka takich przypadków rzekomej ekspiacji. Ale proszę zwrócić uwagę, że - tak, jak Raman Pratasiewicz - to są ludzie torturowani, zastraszani. To, co mówi, nie jest autentyczne, ale uwarunkowane tym, w jakiej sytuacji się teraz znajduje – powiedziała Cichanouska.

Cichanouska nawiązała tymi słowami m.in. do "wywiadu", jakiego Pratasiewicz udzielił białoruskiej telewizji państwowej ONT. W trakcie rozmowy wyraził skruchę za wcześniejsze działania, a także zapewnił, że będzie współpracował ze śledczymi. Zatrzymany przedstawił działania białoruskiej opozycji na emigracji jako projekt sponsorowany przez zagraniczne służby, których celem jest obalenie Alaksandra Łukaszenki. Uderzył także w Polskę oraz Litwę, mówiąc, że rządy obu państw wspierają opozycję po to, by móc dalej krytykować Rosję.

Opozycjonista był nagrywany już wcześniej. Eksperci i jego współpracownicy sugerują, że mógł być bity i torturowany. Najprawdopodobniej został zmuszony do takich zeznań.

d2z6onl

Czy czuje się liderem opozycji? Szymon Hołownia zabawnie zmienił pytanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2z6onl

Podziel się opinią

Share
d2z6onl
d2z6onl
Więcej tematów