Trwa ładowanie...

Białoruś. Dyplomaci tracą rangi za "postępowanie uwłaczające służbie państwowej"

Białoruś. Aleksander Łukaszenka rozprawia się z ambasadorami. Pozbawił specjalnych rang trzech dyplomatów.

Share
Aleksander Łukaszenka, prezydent Białorousi zastosował sankcje wobec ambasadorów
Aleksander Łukaszenka, prezydent Białorousi zastosował sankcje wobec ambasadorówŹródło: Getty Images, fot: Valery Sharifulin\TASS
dfwfxpa

Białoruś. Łukaszenka pozbawił specjalnych rang trzech ambasadorów

Prezydent Białorusi zastosował sankcje wobec dyplomatów. Jak podał portal belsat.eu, Łukaszenka pozbawił specjalnych rang trzech ambasadorów. Są to: ambasador nadzwyczajny Paweł Łatuszka, ambasador na Łotwie Wasil Markowicz oraz były ambasador na Słowacji Ihar Laszczenia.

Według informacji przekazanych przez Belsat Paweł Łatuszka i Ihar Laszczenia zostali pozbawieni rangi, ponieważ ich "postępowanie uwłacza służbie państwowej". Z kolei Wasil Markowicz stracił rangę przez "nieodpowiednie wypełnianie służbowych obowiązków".

Białoruś. Sankcje za "postępowanie uwłaczające służbie państwowej"

"Postępowanie uwłaczające służbie państwowej" ma odnosić się do udziału dyplomatów w protestach przeciwko wynikom wyborów prezydenckich. Paweł Łatuszka, który był ambasadorem w Polsce i we Francji, ministrem kultury, a ostatnio dyrektorem teatru im. Kupały w Mińsku w sierpniu został też zwolniony z funkcji dyrektora, ponieważ poparł protesty po wyborach. Podobnie było w przypadku Ihara Laszczenii, który wystąpił w obronie demonstrantów i wezwał białoruskie władze, by sprawdziły wszystkie przypadki bicia i torturowania mieszkańców podczas demonstracji.

dfwfxpa

Wasil Markowicz, jak podaje belsat.eu, w sierpniu miał z kolei zostać wezwany przez MSW na Łotwie, gdzie pełnił funkcję ambasadora. Wręczono mu tam notą protestacyjną dotyczącą zatrzymania w Mińsku obywateli Łotwy. Od Markowicza zażądano, by wyjaśnił wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki, dotyczące rzekomego finansowania protestów na Białorusi m.in. przez Łotwę. Końcem sierpnia pojawiła się także informacja, że wizyta prezydenta Białorusi w Rydze, została "zdjęta z porządku dnia".

Piątka Kaczyńskiego utknie w Senacie? Bogdan Zdrojewski o terminach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfwfxpa

Podziel się opinią

Share
dfwfxpa
dfwfxpa
Więcej tematów