Białoruska partia pozwała Polskę. Jest odpowiedź z Hagi
Wspierająca reżim w Mińsku Liberalno-Demokratyczna Partia Białorusi (LDPB) otrzymała odpowiedź z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK). Chodzi o pozew skierowany przeciwko Polsce. Jesienią LDPB oskarżyła Warszawę o "przygotowywanie agresji przeciwko Białorusi" i zażądała ścigania polskich władz. MTK odpowiedział, że pozew ten wykracza poza jego jurysdykcję i nie ma podstaw do jego dalszego rozpatrywania.
01.02.2023 | aktual.: 01.02.2023 10:24
W pozwie współpracująca z Łukaszenką partia przekonywała, że Polska tworzy rzekomo "grupy zbrojne", których celem jest "przejęcie kontroli nad sąsiednim państwem i zmiana białoruskiego porządku konstytucyjnego przy użyciu siły".
Oskarżono też polskie władze o organizowanie szkoleń wrogich wobec Białorusi "specjalistów" z NATO.
Jesienią sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi zarzucił, że polski rząd stawia na "militaryzację" kraju i dąży do konfliktu. Alaksandr Walfowicz butnie przekonywał, że Polska zmierza do "agresji", a rzekomą ofiarą tego stanu jest Białoruś.
- Przede wszystkim nasz niepokój budzi militaryzacja Polski i jej agresywne zamiary. Ze szkodą dla interesów gospodarczych ich kraju stawia się na militaryzację, wzrost liczebności sił zbrojnych, sprzętu. Nikt nie myśli o zwykłych Polakach - mówił wojskowy. Zarzuty te znalazły odzwierciedlenie również w pozwie do MTK.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: odbudowa Ukrainy. "Szczególna rola Polski. Firmy będą mogły skorzystać"
Białoruś pozywa Polskę. Międzynarodowy Trybunał odpowiedział
We wtorek Międzynarodowy Trybunał Karny odpowiedział, że oskarżenia Mińska "wykraczają poza jurysdykcję wskazanego sądu" i nie ma podstaw do ich dalszej analizy.
"Międzynarodowy Trybunał Karny podlega Statutowi Rzymskiemu, który nadaje mu bardzo specyficzną i dokładnie określoną jurysdykcję i mandat. Główną cechą Statutu Rzymskiego jest to, że sąd może sprawować jurysdykcję tylko w przypadku najpoważniejszych spraw dotyczących zbrodni, które budzą niepokój całej społeczności międzynarodowej, takich jak ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne" - napisano w odpowiedzi przesłanej do Mińska.
"Na podstawie dostępnych obecnie informacji, zachowanie wskazanego kraju opisane w pozwie, nie wydaje się mieścić w tych ścisłych definicjach" - podkreślił Międzynarodowy Trybunał w Hadze.
Przeczytaj też:
Źródło: eurointegration.com.ua