Trwa ładowanie...

Białoruś. Aresztowana opozycjonistka trafiła do Polski. Olga Kowalkowa o torturach

Białoruś. Aktywistka i przedstawicielka Rady Koordynacyjnej Olga Kowalkowa w nocy z piątku na sobotę została siłą wywieziona Polski. W Warszawie mówi, że w areszcie na Białorusi przeżyła tortury.

Białoruś. Przedstawicielka białoruskiej Rady Koordynacyjnej Olga Kowalkowa w WarszawieBiałoruś. Przedstawicielka białoruskiej Rady Koordynacyjnej Olga Kowalkowa w WarszawieŹródło: PAP, fot: PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka
d2ojvab
d2ojvab

Na Białorusi Kowalkowa trafiła do aresztu za "organizację nielegalnego zgromadzenia" na terenie fabryki traktorów MTZ. W środę sąd skazał kobietę na kolejne 15 dni aresztu, jednak udało się jej dostać do Polski.

Jak relacjonuje, została wywieziona z aresztu samochodem, w którym musiała leżeć na podłodze. Kowalkowa dotarła do przejścia granicznego z Polską, gdzie przeszła długą kontrolę. Na koniec zabrał ją kierowca busa relacji Mińsk-Warszawa., który zrobił to na prośbę polskich strażników granicznych.

Sprawa Joanny Lichockiej. Bartosz Arłukowicz: jesteś z tej ferajny, to wolno ci wszystko

- Jestem na wolności, ale niestety jestem poza granicami Białorusi. Chciałabym podziękować wszystkim za to, co zrobili, żeby mnie uwolnić. Wszystko, co się ze mną działo w ostatnich dniach i tygodniach uważam za tortury. Grożono mi, że zostanę za kratami bardzo, bardzo długo. Gdy mówiłam, że czuję się gorzej, do celi nie wezwano lekarzy, a przedstawicieli władzy, którzy dali mi ultimatum: albo wyjeżdżam z kraju, albo zostaję w więzieniu na bardzo długo - powiedziała Kowalkowa na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera w Warszawie.

Białoruś. Michał Dworczyk: Polska przeciwko represjom

Obecny na konferencji szef KPRM Michał Dworczyk zaznaczył, że strona polska "protestuje przeciwko wszelkim represjom wymierzonym w społeczeństwo obywatelskie, w szczególności w Radę Koordynacyjną".

d2ojvab

- Chcemy, żeby Białoruś była krajem suwerennym, wolnym i niepodległym, w którym każdy może wyrażać swoje przekonania bez narażenia na jakiekolwiek konsekwencje. Dopóki tak nie będzie, każda osoba, która została poddana represjom politycznym na Białorusi, może liczyć na pomoc i opiekę państwa polskiego - dodał Dworczyk.

Białoruś. Swiatłana Cichanouska w Polsce. Jest data

Tymczasem w sobotę pojawiła się informacja, ze Swiatłana Cichanouska - kontrakandydatka Łukaszenki, która musiała uciekać na Litwę, przyjedzie do Polski. Na stronie KPRM pojawiło się wydarzenie, z którego wynika, że Cichanouska pojawi się 9 września w Warszawie, gdzie w Domu Białoruskim spotka się ze społecznością Białorusi w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ojvab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ojvab
Więcej tematów