Trwa ładowanie...

Białoruś. Aleksander Łukaszenka ostrzega: grozi nam wojna

Białoruś. - Jeśli nie przełamiemy sytuacji, grozi nam wojna - stwierdził prezydent Aleksander Łukaszenka. Jednocześnie władze reżimu zapowiedziały dalsze represje wobec protestujących. O prawa demonstrantów upomnieli się natomiast politycy Unii Europejskiej.
Share
Białoruś. Aleksander Łukaszenka ostrzega: grozi nam wojna
Białoruś. Aleksander Łukaszenka ostrzega: grozi nam wojnaŹródło: PAP
d4j4lvr

Aleksander Łukaszenka ostrzegał przed wojną domową podczas piątkowego spotkania z władzami białoruskich uczelni.

- Boję się, że w warunkach geopolitycznego rozłamu, nie zdołamy utrzymać się w ramach wewnętrznego chaosu i wojny domowej; na pewno wtrącą się inni gracze. Często o tym mówię: uważajcie, by Białoruś nie stała się polem bitwy, wojny, gdzie będą się rozstrzygać nie nasze problemy - mówił Łukaszenka.

Nieuznawany przez większość krajów prezydent Białorusi porównał również swój kraj do Syrii i Iraku, gdzie doszło do konfliktów z powodu zderzenia interesów mocarstw.

d4j4lvr

Zobacz też: Kulisy rządów Władimira Putina. "Na fotelu prezydenta siedzi bandyta"

Białoruski dyktator mówił, że "trzeba popracować z młodzieżą, aby uchronić ją przed złą przyszłością".

- Wydarzenia powyborcze pokazały, że trzeba poważniej podejść do nauczania młodzieży - mówił Łukaszenka podczas uroczystości wręczania stopni naukowych.

d4j4lvr

Białoruś. Nowe represje wobec protestujących

Władze w Mińsku kilka godzin po wystąpieniu Łukaszenki poinformowały o zamiarze wyegzekwowania ponownej opłaty kar grzywny za udział w powyborczych protestach od osób, którym w ich opłaceniu pomogły organizacje pomocowe i osoby fizyczne - podaje PAP.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i zarazem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oraz komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi zapewnili z kolei w piątkowym oświadczeniu o wsparciu UE dla demonstrantów, protestujących na Białorusi od sierpnia 2020 r. przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j4lvr

Podziel się opinią

Share
d4j4lvr
d4j4lvr
Więcej tematów