PolskaBiałe wstążki dla mężczyzn od kobiet

Białe wstążki dla mężczyzn od kobiet

W ramach międzynarodowej kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet", Centrum Praw Kobiet oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez Barier" chcą nagrodzić mężczyzn, którzy wyróżnili się, reagując na różne formy przemocy i dyskryminacji wobec kobiet.

Kandydatów do konkursu "Wyróżnienie Białej Wstążki 2010" mogą zgłaszać pokrzywdzone kobiety, pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych oraz inne osoby. Nagrodzeni "Białą wstążką" mogą zostać zarówno mężczyźni zatrudnieni w instytucjach pomocowych (fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach pomocy społecznej i innych ośrodkach pomocowych), pracownicy służb mundurowych, pracodawcy, osoby publiczne, jak i mężczyźni prywatnie angażujący się w niesienie pomocy krzywdzonym kobietom.

Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do 25 listopada za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronach organizatorów: Fundacja Centrum Praw Kobiet oraz Porozumienie bez barier. Gala finałowa ma się odbyć 7 grudnia w warszawskim Teatrze Kamienica. Pomysłodawcami wyróżnienia są policjanci Kazimierz Walijewski i Tomasz Pietrzak.

- Jesteśmy przekonani, że nasz konkurs trwałe wpisze się w polską kulturę obywatelską i działania zmierzające do zwalczania przemocy wobec kobiet. Liczymy także, iż pokaże nam, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym, aby powstrzymać przemoc mężczyzn wobec kobiet - oceniła przewodnicząca CPK Urszula Nowakowska.

Konkurs nawiązuje do międzynarodowej Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 r. przez grupę mężczyzn w Kanadzie, w drugą rocznicę "masakry w Montrealu". 6 grudnia 1989 r. w budynku tamtejszej politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Dwa lata po tych wydarzeniach przypięta na piersi biała wstążka stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy w stosunku do kobiet.

Kampania "Białej Wstążki" prowadzona jest w dniach międzynarodowej kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet", która potrwa od 25 listopada do 10 grudnia. Rozpoczyna się w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, który upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, 25 listopada 1960 r. w Republice Dominikany; kończy się 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Ponad tysiąc organizacji z blisko 160 krajów podejmuje w tym czasie różne inicjatywy mające na celu upamiętnienie kobiet - ofiar przemocy i uświadomienie społeczeństwu, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.

W czwartek, 25 listopada, w ramach "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet", Fundacja Feminoteka i Związek Nauczycielstwa Polskiego organizują konferencję "Dlaczego dziewczęta są agresywne". Feminoteka w tym roku chce m.in. zwrócić uwagę na problem przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt. Podczas konferencji mowa będzie o tym, w jaki sposób stereotypy płciowe - w myśl których dziewczęta są uległe, a chłopcy agresywni - mogą satać się źródłem przemocy wobec dziewcząt, a także, w jaki sposób radzą sobie z tym problemem inne państwa UE.

Agata Kwiatkowska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)