"Biała wdowa" uciekła po zamachu w Kenii udając ofiarę? Spekulacje brytyjskiej prasy
Brytyjska obywatelka Samantha Lewthwaite, znana jako "biała wdowa", przez kilka miesięcy wynajmowała sklep w stołecznym centrum handlowym w Kenii, w którym doszło do ataku terrorystycznego; po zamachu uciekła, udając ofiarę - donoszą brytyjskie gazety.
Brytyjska prasa powołuje się na źródła w kenijskich służbach bezpieczeństwa. Według nich 29-letnia Lewthwaite wynajęła jeden ze sklepów w centrum handlowym Westgate. Kobieta została zidentyfikowana przez pracowników centrum, którzy pomagali jej w rozładowywaniu towaru. Podkreślili jednocześnie, że witryny sklepu były obklejone gazetami, co uniemożliwiało zobaczenie, co się tam dzieje - czytamy w relacjach.
Inni świadkowie, na których powołuje się "Belfast Telegraph", donoszą, że widzieli ją w centrum handlowym podczas zeszłotygodniowego ataku terrorystycznego. Ich zdaniem Samantha Lewthwaite była wśród ewakuowanych z Westgate ludzi. "Biała wdowa" była cała umazana we krwi - relacjonują. Służby specjalne sugerują, że jej sklep mógł posłużyć terrorystom jako magazyn, w którym przechowywano m.in. broń i amunicję.
Interpol ogłosił czerwony alert
Interpol powiadomił w czwartek, że na wniosek Kenii poszukuje Samanthy Lewthwaite, i ogłosił w związku z tym czerwony alert - rodzaj listu gończego.
29-letnia Samantha Lewthwaite jest poszukiwana przez władze Kenii za posiadanie materiałów wybuchowych i udział w spisku w celu dokonania poważnego przestępstwa w grudniu 2011 roku. Lewthwaite, która, jak się sądzi, może używać też pseudonimu "Natalie Webb", jest wdową po zamachowcy samobójcy o nazwisku Germaine Lindsay; w lipcu 2005 roku mąż kobiety wysadził się w londyńskim metrze.
Minister spraw wewnętrznych RPA Naledi Pandor powiedziała w zeszłym tygodniu, że Lewthwaite przybyła do RPA z fałszywym paszportem, którego ostatni raz użyła w lutym 2011 roku. Brytyjka obecnie jest poszukiwana w związku z podejrzeniem przygotowywania zamachu na luksusowe hotele i restauracje w Kenii.
Udziału "białej wdowy" w oblężeniu przed paroma dniami centrum handlowego Westgate w Nairobi, gdzie zginęło co najmniej 67 osób, nie wykluczyło anonimowe źródło w brytyjskich służbach bezpieczeństwa. Tymczasem ugrupowanie Al-Szabaab, które przyznało się do ataku, zaprzeczyło na Twitterze, by w swych militarnych operacjach wykorzystywało - jak napisano - "swoje siostry".
Przeszła na islam w wieku 17 lat
Samantha urodziła się jako najmłodsza córka w rodzinie brytyjskiego żołnierza, który ożenił się z irlandzką katoliczką w czasie służby w Irlandii Północnej. Później rodzina przeniosła się do Aylesbury na obrzeżach Londynu i tam Samantha spędziła większą część dzieciństwa.
Po rozwodzie rodziców w 1995 roku mieli pocieszać ją, jak pisała brytyjska prasa, sąsiedzi muzułmanie. Wkrótce przygotowała się do egzaminów szkolnych z nauki o religii i w wieku 17 lat przeszła na islam. Nałożyła muzułmański hidżab, a dżinsy zamieniła na szarawary i długą luźną rozciętą po bokach koszulę (salwar kamiz) - typowy strój muzułmanek w Azji, a także hindusek z północy Indii.