Bezrobocie niższe niż sądzimy?
Z raportu "Diagnoza społeczna 2005" wynika, że poprawia się sytuacja życiowa Polaków, a bezrobocie jest znacząco niższe niż dane oficjalne na ten temat. Jesteśmy jednak nadal społeczeństwem bardzo zróżnicowanym pod względem materialnym.
04.10.2005 | aktual.: 04.10.2005 19:19
W środę Rada Monitoringu Społecznego przedstawi najnowszy raport dotyczący warunków i jakości życia Polaków.
Raport przedstawia zaskakujące dane o bezrobociu. Jest ono nadal wysokie, ale z interpretacji badań pod zespołem profesora Janusza Czapińskiego wynika, że bezrobocie może być o jedną trzecią niższe od danych oficjalnych - mówi Wiesław Łagodziński, członek Rady Monitoringu Społecznego i zarazem inicjator tego przedsięwzięcia.
Z badań wynika też, że choć obszar ubóstwa się zmniejsza, to wzrost liczby bogatych jest szybszy, niż spadek liczby ubogich -dodaje Łagodziński.
Utrzymały się też różnice między bogatymi a biedniejszymi województwami. Do najbogatszych należą nadal wielkopolskie, opolskie czy mazowieckie, a do ubogich - podkarpackie, świętokrzyskie i podlaskie.
Wiesław Łagodziński podkreślił, że raport wykazuje iż Polacy są bardzo przedsiębiorczy. W naszym kraju funkcjonuje ponad 3 miliony 600 tysięcy firm.
W raporcie czytamy także, że najchętniej edukują się młodzi ludzie w wieku 20-29 lat. Kobiety chętniej sięgają po wiedzę niż mężczyźni.
Z raportu "Diagnoza Społeczna 2005" wynika, że już blisko 40% Polaków ma dostęp do Internetu, a niemal całe społeczeństwa ma dostęp do telewizora. 60% społeczeństwa dwie godziny spędza codziennie na oglądaniu telewizji.
Poprzednie raporty dotyczące warunków i jakości zycia Polaków Rada Monitoringu Społecznego przedstawiła w 2000 i 2003 roku.