ŚwiatBezdomni w Londynie zawsze brani są za Polaków

Bezdomni w Londynie zawsze brani są za Polaków

Brytyjczycy myślą, że jest dużo bezdomnych Polaków w Londynie bo nie potrafią rozróżnić języków. Często etykietka Polaka dolepiana jest automatycznie do przypadkowego człowieka, jak okazało się podczas ostatniego programu London Bridge w angielsko-polskim Radio ORLA.

Bezdomni w Londynie zawsze brani są za Polaków
Źródło zdjęć: © AFP | TOSHIFUMI KITAMURA

24.02.2009 | aktual.: 24.02.2009 10:58

- Napotkałam sporo napisów po polsku i angielsku rozwieszanych w centrum Londynu po obu stronach Tamizy. Komunikaty przestrzegają przed nocowaniem na schodach oraz werandach prywatnych posesji. Czyżby Polacy robili takie rzeczy? Byłoby to bardzo zasmucające. Ale podejrzewam, ze równie dobrze może chodzić o inne nacje - powiedziała Alison Hope, redaktor naczelny magazynu Discover Poland.

- Cała ta sytuacja jest tak zagmatwana i myląca jak samo zjawisko bezdomności. Trudno na pierwszy rzut oka ocenić czy ktoś jest naprawdę bezdomnym czy też po prostu śpi na dziko przez kilka dni pod zadaszonym wejściem bo obiecana wraz z zamieszkaniem praca nie pojawiła się w czas. Podobnie sprawa się ma z doniesieniami prasowymi na temat Polaków śpiących w toalecie... Może chodzić o kogoś kto znalazł się pomiędzy jednym kontraktem na wynajem a drugim, a w międzyczasie nie ma wyboru. Często duma zabrania wrócić do Polski i przyznać się do porażki. Niektórzy zostają więc w Wielkiej Brytanii w upokarzających warunkach i swego rodzaju pułapce - dodała Hope.

- W UK działa sporo organizacji charytatywnych gotowych pomoc Polakom. "Shelter" ("Schronisko") np. udziela informacji po polsku. Pomaga obywatelom polskim zorientować się w ich prawach, co stawia obywateli polskich w lepszej pozycji wobec właścicieli mieszkań" - powiedziała Hope.

Były Konsul Generalny w Londynie, Janusz Kochanowski, który obecnie jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Polsce powiedział ostatnio na konferencji w Warszawie, że w Londynie przebywa obecnie 4 tys. bezdomnych Polaków. Liczba ta jest znacznie niższa od przewidywań angielskich mediów, które prognozowały 100 tysięcy w lutym.

Pełen program jest dostępny do odsłuchu przez tydzień na http://www.orla.fm/replay.

Aneta Szczepankiewicz

Źródło artykułu:WP Wiadomości
bezdomnibezrobociebezdomny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)