Bez przełomu ws. lekcji religii. Biskupi wyrazili "dezaprobatę"
Spotkanie Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski po raz kolejny nie przyniosło porozumienia ws. planowanych zmian w nauczaniu religii. "Strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia" - napisano w komunikacie KEP. Kościół zapowiada kroki prawne.
Założenia MEN mówią m.in. o tym, że w szkołach będzie jedna godzina religii tygodniowo.
"Strona kościelna wyraziła swój sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Uważa również za nieuzasadnione i dyskryminujące przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Polski.
"Strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia" - podkreślono.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Nawrocki w Lądku-Zdroju. "Gdyby nie prezes IPN nikt by o tym nie mówił"
Wśród propozycji Episkopatu znalazło się m.in. wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki. Strona kościelna zaproponowała również stopniową, rozłożoną w czasie, redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych W szkołach podstawowych sytuacja - w opinii hierarchów Kościoła - powinna pozostać bez zmian.
Biskupi napisali, że "nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości europejskich państw oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku". Ich zdaniem zaproponowane przez MEN zmiany "będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych".
Przekazano, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, "strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne".
Trudne rozmowy między rządem a biskupami
Podczas poniedziałkowego spotkania stronę rządową reprezentował minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak a stronę kościelną zastępca przewodniczącego KEP, metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Poprzednie posiedzenie Komisji Wspólnej odbyło się 16 października. Efektem rozmów była decyzja o utworzeniu wspólnej podkomisji do spraw religii w szkole. "Strona kościelna przedstawiła swoje stanowisko w sprawie nauczania religii w szkole, a strona rządowa zapewniła o woli konsultacji i porozumienia w tej kwestii" - przekazano wówczas w komunikacie po spotkaniu.
Zmiany w nauczaniu lekcji religii
Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.
Ponadto nauka religii i etyki ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły.
Przeczytaj też:
Źródło: KEP/PAP