Trwa ładowanie...
d2t5cfw

Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Warszawy

Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekażą w poniedziałek mieszkańcom Warszawy Betlejemskie Światło Pokoju (światło z groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem). Otrzymają je m. in. prezydent, premier, Prymas Polski, marszałkowie sejmu i senatu.

d2t5cfw
d2t5cfw

Harcerze zaniosą je do szkół, urzędów, szpitali i domów opieki społecznej.

Betlejemskie Światło Pokoju przybyło do Polski w niedzielę. Polscy harcerze otrzymali je od skautów słowackich na przejściu granicznym na Łysej Polanie. Tego samego dnia płomień z Groty Narodzenia trafił na Wawel, a w poniedziałek na Jasną Górę. Roznoszenie światła z Betlejem odbywa się w tym roku pod hasłem "Wy jesteście światłością świata".

Idea Betlejemskiego Światła narodziła się w Austrii w 1986 r. Jej inicjatorami byli austriaccy dziennikarze. Skauci przywieźli wówczas światło z Groty Narodzenia w Betlejem dla niewidomych dzieci. Od tej pory, co roku harcerze przywożą światło z Betlejem do Austrii. Od niego skauci z Europy zapalają lampki i przenoszą światło do swoich krajów. W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju przywiozły do Austrii po raz pierwszy dzieci z Izraela.

Betlejemskie światło, pochodzące z miejsca narodzenia Chrystusa, symbolizuje wewnętrzny pokój, wyciszenie, refleksję przed Świętami Bożego Narodzenia.

W naszym kraju, światło przenoszone na świecach Caritas, służy jednocześnie akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Akcji towarzyszą zbiórki upominków dla dzieci spędzających święta w szpitalach i domach dziecka oraz dla mieszkańców domów spokojnej starości. W rozdawaniu Światła Pokoju poza harcerzami uczestniczą też członkowie innych organizacji młodzieżowych.(and, miz)

d2t5cfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t5cfw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj