Berlin zdecyduje w sprawie migrantów. Różne opcje na stole
Niemcy biją na alarm. Od wielu miesięcy kraje związkowe przytłoczone są lawinową rosnącą liczbą uchodźców. Dlatego też podczas szczytu w Berlinie mają zapaść kluczowe decyzje dotyczące polityki migracyjnej. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie kontroli granicznej - także wewnątrz strefy Schengen.
Dziennik "Bild" dotarł do dokumentu, nad którym dziś pochylą się niemieckie władze. Jest to projekt zmian w prawie, dzięki któremu liczba uchodźców, którzy każdego dnia docierają nad Sprewę, miałaby się diametralnie zmniejszyć.
Dlatego też rząd federalny, jak i przedstawiciele krajów związkowych są zgodni, że należy przedyskutować kwestie, które "wymagają pilnego rozwiązania". "Bild" powołując się na źródła rządowe, wylicza, co miałby się zmienić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szalony manewr kierowcy BMW. 21-latek odpowie za to przed sądem
Jedną z propozycji jest konieczność wprowadzenia bardziej szczegółowej kontroli osób przybywających nad Sprewę, przy "jednoczesnym poszanowaniu humanitarnych i prawnych zobowiązań Niemiec".
Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie częstszych kontroli na terenach przygranicznych. "Rząd federalny będzie nadal prowadził działania policji granicznej na wewnętrznych granicach Niemiec w strefie Schengen, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji w zakresie nielegalnej migracji na poszczególnych odcinkach granicy z krajami sąsiednimi" - czytamy w dokumencie udostępnionym przez niemiecki dziennik. Innymi słowy: w przypadku większego napływu migrantów, kontrole przy granicach mają być wzmożone.
Pomysłem, który uderzy nie tylko w uchodźców, ale też wszystkich, którzy chcą wjechać do Niemiec, jest przywrócenie regularnej kontroli granicznej. Jeden z punktów cytowanego przez "Bild" dokumentu zakłada "działania na rzecz lepszej ochrony granic". Oznacza to, że zależności od sytuacji, rząd w Berlinie wprowadzi podobne rozwiązania, jakie mają miejsce na granicy niemiecko- austriackiej, także na innych granicach Niemiec.
Do tej pory na pozostałych niemieckich granicach, czyli też na polsko-niemieckiej, straż graniczna i policja przeprowadzała wyrywkowe kontrole, wybierając pojedyncze pojazdy do sprawdzenia.
Innym ważnym aspektem, o którym mówią głośno władze krajów związkowych, jest uszczelnienie granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Niemcy mają "uruchomić znaczne środki i zasoby (...) w celu wsparcia państw członkowskich w rozwijaniu zdolności zarządzania granicami oraz infrastruktury, środków nadzoru i wyposażenia."
Kraje związkowe wciąż domagają się większego wsparcia finansowego. Chcą, aby rządowe dotacje oparte były na liczbie przyjętych osób. "Istnieje potrzeba modelu finansowania, który jest odpowiedni pod względem wielkości i dostosowuje się do zmieniającej się liczby uchodźców" - czytamy w dokumencie.
W 2023 wzrost o 78 proc.
W ostatnim czasie do Niemiec przybyło znacznie więcej uchodźców niż rok wcześniej. Liczba wniosków o azyl w pierwszych czterech miesiącach roku była o 78,4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Większość ubiegających się o azyl pochodzi z Syrii, Afganistanu i Turcji.