Trwa ładowanie...
d1he9p3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Berlin nie chce atomowych rakiet USA średniego zasięgu

Rząd Niemiec apeluje do USA i Rosji o podjęcie rozmów ws. przestrzegania traktatu o likwidacji rakiet średniego zasięgu (INF) - podał "Der Spiegel". Oznacza to sprzeciw wobec planów Waszyngtonu rozmieszczenia w Europie rakiet z głowicami atomowymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel i Barack Obama
Angela Merkel i Barack Obama (PAP/EPA, Fot: Kay Nietfeld)
d1he9p3

Układ podpisany w 1987 roku przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa zakazuje produkcji i testowania pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km. Dokument uważany jest za kluczowy element amerykańsko-rosyjskich wysiłków na rzecz kontroli zbrojeń, który przyczynił się do zakończenia zimnej wojny.

Jak pisze "Der Spiegel", rząd USA zarzuca Rosji łamanie traktatu w związku z prowadzonymi przez Kreml testami nowej broni. Moskwa zaprzecza. W ramach retorsji Ameryka zagroziła rozmieszczeniem w Europie pocisków rakietowych średniego zasięgu wyposażonych w głowice atomowe.

Moskwa krytykuje natomiast plany umieszczenia w Polsce i Rumunii w ramach amerykańskiej tarczy antyrakietowej systemów wyrzutni rakiet, które - według rosyjskiego MSZ - nadają się do wystrzeliwania także pocisków rakietowych Tomahawk. Strona rosyjska uważa, że plany te stanowią jawne naruszenie INF.

d1he9p3

"Der Spiegel" zwraca uwagę, że strona amerykańska podejmuje ostatnio próby uspokojenia niemieckich sojuszników. Przedstawiciele USA zapewniają, że chociażby ze względu na wysokie koszty Waszyngton będzie preferować raczej inne formy sankcji wobec Rosji niż uzbrojone w głowice atomowe rakiety średniego zasięgu.

Na początku lat 80. zapowiedź rozlokowania na terenie RFN pocisków średniego zasięgu typu Pershing wywołała masowe protesty zachodnioniemieckiego społeczeństwa, przyczyniając się do powstania silnego ruchu pacyfistycznego.

d1he9p3

Podziel się opinią

Share

d1he9p3

d1he9p3
Więcej tematów