Trwa ładowanie...

Benjamin Netanjahu stracił władzę w Izraelu

Izraelski parlament udzielił wotum zaufania rządowi Naftali Bennetta. Oznacza to, że władzę w kraju po 12 latach rządów utracił dotychczasowy premier Benjamin Netanjahu.

Benjamin Netanjahu stracił władzę w IzraeluBenjamin Netanjahu stracił władzę w IzraeluŹródło: East News
d1fo86k
d1fo86k

W niedzielę izraelski parlament zagłosował za udzieleniem wotum zaufania nowemu rządowi, na czele którego stanie Naftali Bennett. Decyzja parlamentarzystów oznacza zakończenie okresu 12 lat rządów Benjamina Netanjahu.

Kneset obradował od godziny 15.00 polskiego czasu. Posiedzenie rozpoczęło wystąpienie desygnowanego na premiera Naftali Bennetta, który dziękował w nim za lata służby na rzecz Izraela. Przemówienie odbyło się w niespokojnej atmosferze. Z sali dobiegały okrzyki sprzeciwu wobec nowego szefa izraelskiego rządu. Prowadzący obrady Jariw Lewin musiał posunąć się do usunięcia z sali obrad niektórych deputowanych.

Benett w przemówieniu podkreślał, że czuje dumę wiedząc, że udało mu się doprowadzić do zawiązania koalicji ugrupowań o bardzo zróżnicowanych poglądach. Stwierdził, że była to jedyna droga do tego, by obywatele nie musieli po raz kolejny brać udziału w przedterminowych wyborach. - Czas, by odpowiedzialni liderzy z różnych części narodu zatrzymali to szaleństwo - powiedział.

Nowy premier zaznaczył również, że będzie kontynuował politykę silnego i stanowczego reagowania na ataki ze strony Hamasu.

d1fo86k

Mimo wygranych wyborów, Netanjahu traci władzę

Niedzielne głosowanie zakończyło 12-letnie rządy Benjamina Netanjahu. Co ważne, stało się tak, mimo że jego partia Likud wygrała marcowe wybory parlamentarne. Formacja nie otrzymała jednak wystarczającej liczby głosów, by samodzielnie rządzić krajem, a jej liderowi nie udało się wynegocjować porozumienia z ewentualnymi koalicjantami.

Ustępujący premier zabrał głos i zapewnił, że nie zamierza poddawać się w staraniach o odzyskanie władzy w kraju. - Jeżeli naszym przeznaczeniem jest być w opozycji, będziemy - z podniesionymi głowami, aż do czasu, gdy obalimy ten niebezpieczny rząd - powiedział.

Po ogłoszeniu wyniku głosowania ws. wotum zaufania dla rządu Naftali Bennetta na ulice Tel Avivu wyszły tłumy, które świętowały zakończenie rządów Netanjahu.

Radosław Sikorski o akcjach służb Rosji: "Polska była laboratorium"

d1fo86k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fo86k
Więcej tematów