PolskaBenedykt XVI otrzyma specjalny memoriał od Akademii Oświęcimskiej

Benedykt XVI otrzyma specjalny memoriał od Akademii Oświęcimskiej

Specjalny memoriał wręczą Benedyktowi XVI intelektualiści z Akademii Oświęcimskiej w Krakowie. Nastąpi to w niedzielę podczas krótkiej wizyty papieża w Centrum Kultury i Dialogu w Oświęcimiu. Benedykt XVI ma być pierwszą osobą, która podpisze się pod dokumentem.

Benedykt XVI otrzyma specjalny memoriał od Akademii Oświęcimskiej
Źródło zdjęć: © PAP

Treść dokumentu nie jest na razie ujawniana - stanie się to w niedzielę w Oświęcimiu w Centrum Dialogu i Modlitwy. Dokument, który ma przyjąć nadzwyczajne zgromadzenie akademii, odbywające się w tych dniach w Krakowie i Oświęcimiu, jest poświęcony - jak oto określił w Krakowie b. Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll - wyzwaniom stojącym przed współczesnym światem i człowiekiem.

W opinii prof. Zolla, 7 czerwca 1979 r. papież Jan Paweł II w swym wystąpieniu wygłoszonym na terenie b. nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau określił doktrynę praw człowieka opartą na przyrodzonej i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Papież mówił też wtedy o prawie zbiorowości i narodów, do samostanowienia.

Akademia Oświęcimska ma za zadanie pogłębiać myśli zawarte w tamtym przesłaniu i budować doktrynę ochrony praw człowieka w oparciu o tę naukę- podkreślił Zoll.

W opinii kard. Franciszka Macharskiego, Memoriał Oświęcimski to próba stanięcia na takiej pozycji, z której widać jasno, że nawet w tym nieszczęściu, jakim jest Auschwitz, można - a my mówimy, że trzeba - stanąć w takim miejscu, by nie móc o tym zapomnieć i nie dopuścić do powtórki. To sprawa nie ideologii, lecz człowieka. Człowieka musimy bronić- mówił kardynał.

Kard. Macharski nawiązał do ostatniej książki Jana Pawła II, wydanej za jego życia. Nosiła tytuł "Pamięć i Tożsamość". My jesteśmy w tej linii - dodał.

Memoriał, który Zgromadzenie Akademii Oświęcimskiej wręczy Benedyktowi XVI, będzie miał też kilkanaście glos - komentarzy. Dotychczas znany jest tylko ten zatytułowany "Wszyscy jesteśmy Oświęcimianami", autorstwa Stefana Wilkanowicza, laureata I edycji Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka, którą papież Benedykt XVI - na własne życzenie - osobiście wręczył w październiku zeszłego roku w Watykanie. Wilkanowicz pisze o potrzebie edukacji mieszkańców Oświęcimia oraz solidarności z tym miastem, którego obywatele także w czasie wojny dawali przykład zgodnego współżycia społeczności polskiej i żydowskiej oraz nieśli pomoc więźniom obozu śmierci.

Jest to sprawą całego świata, bo jest też wyjątkowym doświadczeniem człowieczeństwa. Z jednej strony monstrualnego zła i najgłębszej deprawacji człowieka, a z drugiej - oporu i przezwyciężenia tej straszliwej sytuacji- mówił Wilkanowicz.

W memoriale intelektualiści piszą, że o tragedii Auschwitz-Birkenau nie można ani zapomnieć, ani dopuścić, by się powtórzyła. Były rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll dodaje, że papieska wizyta w byłym obozie jest pięknym gestem i pozwoli stworzyć z tego miejsca symbol praw człowieka. Prof. Zoll przypomniał, że już w październiku ubiegłego roku papież na swoje wyraźne życzenie osobiście wręczał Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II.

Wizyta papieża niemieckiego pochodzenia w byłym obozie koncentracyjnym będzie wyjatkowo symboliczna. Benedykt XVI samotnie przejdzie przez bramę Arbeit Macht Frei, spotka się z byłymi więźniami i wraz z Żydami, Romami i prawosławnymi będzie modlił się o pokój.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)