Benedykt XVI: Jan Paweł II to Apostoł Miłosierdzia
"Apostołem Miłosierdzia Bożego" nazwał Jana
Pawła II papież Benedykt XVI podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Regina Coeli w Castel Gandolfo.
30.03.2008 | aktual.: 01.04.2008 16:50
Nawiązując do przypadającej za trzy dni trzeciej rocznicy śmierci swego poprzednika, który zmarł w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego, Benedykt XVI podkreślił, że cała posługa polskiego papieża była służbą na rzecz "prawdy o Bogu, człowieka i pokoju na świecie".
W rozważaniach poprzedzających maryjną modlitwę przypomniał, że podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej w 2000 roku Jan Paweł II ustanowił Niedzielę Miłosierdzia Bożego, obchodzoną tydzień po Wielkanocy.
Z miłosierdzia Bożego, które wnosi pokój w serca, wypływa autentyczny pokój na świecie, pokój między narodami oraz odmiennymi kulturami i religiami - powiedział Benedykt XVI.
Jak dodał, "podobnie jak siostra Faustyna, Jan Paweł II stał się Apostołem Bożego Miłosierdzia".
Wieczorem niezapomnianej soboty 2 kwietnia 2005 roku, kiedy zamknął oczy na tym świecie, przypadała wigilia tej drugiej Niedzieli Wielkanocy - podkreślił Benedykt XVI. Jak zauważył, "wielu zwróciło uwagę na ten wyjątkowy zbieg okoliczności", jakim była śmierć papieża w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Mówiąc o Janie Pawle II, papież wyraził przekonanie, że jego "długi i wielowymiarowy pontyfikat" był "misją na służbie prawdzie o Bogu i o człowieku oraz pokoju na świecie".
Przypomniał słowa swego poprzednika, wypowiedziane przez niego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach w 2002 roku: "Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga".
Benedykt XVI dodał, że 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II odprawi w Watykanie mszę za jego duszę. Tego też dnia - przypomniał - w Rzymie rozpocznie się pierwszy światowy apostolski Kongres Bożego Miłosierdzia.
Papież modlił się o "wielką sprawę pokoju na świecie" i o to, "by miłosierdzie Boga dokonało tego, co jest niemożliwe dla samych ludzkich sił i wlało w serca odwagę dialogu i pojednania".
Zwracając się do Polaków pozdrowił wiernych, zgromadzonych w Łagiewnikach. Po polsku powiedział: pozdrawiam wszystkich Polaków, a szczególnie pielgrzymów w sanktuarium w Krakowie- Łagiewnikach. Miłosierdziu Bożemu zawierzam nasze losy osobiste i dzieje całego Kościoła. Niech pokój, który przynosi zmartwychwstały Pan, zawsze gości w waszych sercach. Niech Bóg wam błogosławi.
W niedzielę po południu Benedykt XVI powróci po kilku dniach odpoczynku w Castel Gandolfo do Watykanu.
Sylwia Wysocka