Benedykt XVI do duchowieństwa: wejdźcie w realia świata
Bóg wzywa was, abyście "weszli w
świat", w "jego skomplikowane realia" dla "budowania tam Królestwa
Bożego". W tych słowach Benedykt XVI zwrócił się
po południu, podczas nieszporów w bazylice Magna Mater Austriae w
Mariazell, do zgromadzonych w świątyni księży, zakonników i
zakonnic.
08.09.2007 | aktual.: 09.09.2007 16:44
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/papiez-benedykt-xvi-w-wiedniu-6038700625253505g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/papiez-benedykt-xvi-w-wiedniu-6038700625253505g )
Papież Benedykt XVI w Wiedniu
Pan wzywa was do pielgrzymowania z Kościołem w "jego drodze przez czasy", abyście "byli po stronie tych, którzy nigdy nie doświadczyli miłości, którzy nie potrafią już wierzyć w życie - mówił Benedykt XVI, wskazując stojące przed nimi zadania.
Należy do nich "przeciwstawianie się rozlicznym rodzajom ukrytej i jawnej niesprawiedliwości, a także szerzącej się pogardzie dla ludzi".
Nawiązując do słów Jezusa skierowanych do Świętego Jana Chrzciciela, którego Chrystus nazwał "lampą płonącą i rzucającą blask", Benedykt XVI powiedział: również wy sprawcie, aby wasze światło zajaśniało w naszym społeczeństwie, w polityce, w dziedzinie gospodarki, w świecie kultury i badań naukowych. Nawet jeśli jest to mały płomyk wśród tylu złudnych ogni....
W swym przemówieniu do austriackiego duchowieństwa Benedykt XVI położył szczególny nacisk na dwie sprawy: powołanie do życia w ubóstwie i w czystości, z zachowaniem celibatu.
Księża, zakonnicy i zakonnice - mówił papież - nie żyją bez międzyosobowych powiązań między nimi. Wraz ze złożeniem ślubów czystości i zachowania celibatu nie uświęca się indywidualizmu lub życia w izolacji, lecz składa się solenne przyrzeczenie całkowitego i bezwarunkowego oddania w służbę Królestwa Bożego intensywnych stosunków międzyludzkich, do jakich są zdolni i które są otrzymanym darem.
Pośród kultu indywidualizmu starajmy się żyć bezinteresowną miłością do ludzi - zachęcał papież.
Przypomnienie austriackim duchownym o obowiązku dochowania ślubów czystości i celibatu, jak podkreślają światowe agencje informacyjne, miało niewątpliwie związek ze wstrząsami, jakie przeżył austriacki Kościół z powodu zamieszania w niedawnej przeszłości dwu jego hierarchów w skandale seksualne.
Kardynał Hans Hermann Groer, były arcybiskup Wiednia zmarły w 2003 roku, został zdymisjonowany w 1995 roku wskutek oskarżenia go przez byłych seminarzystów o nadużycia seksualne.
Drugi hierarcha, były ultrakonserwatywny biskup Sankt-Poelten Kurt Krenn, usunięty został decyzją Watykanu w 2004 roku pod zarzutem tuszowania praktyk homoseksualnych na terenie seminarium duchownego w jego diecezji.
W ogromnej mierze pod wpływem tych skandali z Kościoła austriackiego odeszło około pół miliona katolików.
Benedykt XVI powrócił z Mariazell do Wiednia późnym popołudniem. W niedzielę będzie celebrował mszę świętą w katedrze wiedeńskiej, a przed odlotem do Rzymu odwiedzi opactwo Heiligenkreuz i spotka się z austriackim wolontariatem.