Trwa ładowanie...
papież
20-04-2005 11:35

Benedykt XVI: czuję silną dłoń Jana Pawła II

Podczas pierwszej mszy św., odprawionej dzień po
wyborze w Kaplicy Sykstyńskiej dla Kolegium Kardynalskiego,
Benedykt XVI nakreślił program swego pontyfikatu. Wyraził
pragnienie kontynuowania dzieła swego wielkiego poprzednika Jana
Pawła II oraz realizacji postanowień Soboru Watykańskiego II.

Share
Benedykt XVI: czuję silną dłoń Jana Pawła IIŹródło: AFP
dg78rge

Zapowiedział, że w sierpniu pojedzie do Kolonii na Światowy Dzień Młodzieży.

Benedykt XVI zrezygnował z wygłoszenia kazania podczas odprawionej w całości po łacinie mszy i wygłosił w tym języku długie przesłanie, zawierające jego najważniejsze plany i zamierzenia.

Jak podkreślił swój wybór uważa za łaskę, którą wyjednał mu u Boga poprzednik Jan Paweł II.

dg78rge

Zdaje mi się, że czuję jego silną dłoń ściskającą moją rękę, zdaje mi się, że widzę jego pełne uśmiechu oczy i słyszę jego słowa skierowane w tej chwili zwłaszcza do mnie - Nie lękaj się - powiedział nowy papież.

Wyraził przekonanie, że jego wielki poprzednik pozostawił Kościół odważniejszy, cieszący się większą wolnością i odmłodzony, spokojnie patrzący w przeszłość i nie obawiający się przyszłości.

Benedykt XVI podkreślił, że w chwili swej śmierci Jan Paweł II zjednoczył wokół siebie cały lud chrześcijański. Wyznał, że wybór na następcę zmarłego 2 kwietnia papieża był dla niego wielkim zaskoczeniem. Proszę Chrystusa, który mnie wybrał, by wspierał moje ubogie siły, abym był odważnym i wiernym pasterzem jego trzody - dodał nowy biskup Rzymu.

Z całą mocą zapewnił o swym pragnieniu kontynuowania realizacji postanowień Soboru Watykańskiego II. Zobowiązał się, że dołoży wszystkich sił w dążeniu do pełnej jedności chrześcijan.

dg78rge

Wyznawców innych religii oraz niewierzących zapewnił , że Kościół będzie dalej prowadził z nimi otwarty dialog na rzecz dobra człowieka i społeczeństwa. Nie wystarczą zewnętrzne oznaki dobrych zamiarów, potrzebne są konkretne działania - dodał.

Benedykt XVI zapowiedział, że w sierpniu pojedzie do Kolonii na Światowy Dzień Młodzieży. Potwierdził, że zgodnie z zamiarami Jana Pawła II w październiku w Watykanie odbędzie się synod biskupów na temat Eucharystii.

Na zakończenie papież modlił się o pokój dla całej rodziny ludzkiej.

We mszy w Kaplicy Sykstyńskiej, po raz pierwszy transmitowanej przez telewizję, oprócz kardynałów wziął także udział osobisty sekretarz Jana Pawła II arcybiskup Stanisław Dziwisz.

Sylwia Wysocka

dg78rge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg78rge
dg78rge
Więcej tematów