Belgowie zalegalizowali eutanazję dzieci
Parlament Belgii zgodził się na rozszerzenie prawa do żądania eutanazji na śmiertelnie chore dzieci i osoby małoletnie. Izba Deputowanych znaczną większością głosów uchwaliła odpowiednią nowelizację obowiązującej od 2002 roku ustawy o eutanazji.
13.02.2014 | aktual.: 13.02.2014 20:29
Senat zatwierdził tę nowelizację już w grudniu ubiegłego roku. By znowelizowana ustawa weszła w życie, musi ją jeszcze podpisać król Belgów Filip, co jest powszechnie oczekiwane.
Według parlamentu Belgii będzie ona pierwszym w świecie krajem, zezwalającym na eutanazję dzieci i osób małoletnich bez żadnych ograniczeń wiekowych. Śmierć na żądanie dostępna jest dla małoletnich również w Holandii, ale tylko w przypadku osób mających co najmniej 12 lat.
Za nowelizacją opowiedziało się 86 belgijskich deputowanych, 44 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.
Aktywna pomoc w umieraniu dostępna będzie dla małoletnich - w odróżnieniu od osób dorosłych - wyłącznie wtedy, jeśli cierpią na nieuleczalną chorobę. Psycholog musi ponadto potwierdzić, że dziecko ma zdolność osądu i jest w stanie podjąć decyzję o rozstaniu się z życiem, co wyłącza spod obowiązywania ustawy niemowlęta i chorych psychicznie. Na eutanazję dziecka potrzebna będzie także zgoda jego rodziców.
Przeciwnicy ustawy demonstrowali w ostatnich dnia na ulicach Brukseli z transparentami - "Trzeba leczyć, nie zabijać". Przyjęta ustawa dopuszcza eutanazję nieletnich, którzy zostali uznani przez lekarzy za nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć. Będzie ona przeprowadzana na ich życzenie, za zgodą rodziców.
- Dla mnie to barbarzyństwo - mówił przeciwnik eutanazji, który protestował przed parlamentem. - To znieczulica. Kto będzie następny? Noworodki, wcześniaki, i będziemy to tłumaczyć praktycznym podejściem? Rola rodziców polega na opiece, a nie uśmiercaniu własnego dziecka. Nasz syn przed śmiercią ciężko chorował, ale nie wyobrażam sobie, że mógłbym się zgodzić na jego eutanazję - mówił jeden z protestujących. - Chore dzieci zostały zdradzone - mówili przeciwnicy kontrowersyjnej ustawy. Podkreślali, że dzieci, podatne na wpływy z zewnątrz, niedojrzałe, nie są w stanie świadomie zgodzić się na eutanazję.
Spośród państw Unii Europejskiej, eutanazję zalegalizowały dotąd tylko Belgia, Holandia i Luksemburg.