Belgijski premier zwiedził obóz Auschwitz
Premier Belgii Guy Verhofstadt uczestniczył w otwarciu zmodernizowanej stałej wystawy w Państwowym
Muzeum Auschwitz-Birkenau, poświęconej losom obywateli Belgii,
głównie Żydów, deportowanych do tego obozu. Belgijskiemu
politykowi towarzyszył polski minister kultury Kazimierz
Ujazdowski.
Goście oddali hołd ofiarom Auschwitz i złożyli wieńce przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, zwanego blokiem śmierci.
Szef rządu Belgii powiedział podczas otwarcia wystawy, że "reżimem nienawiści, nacjonalizmu i rasizmu" w Auschwitz przekroczono wszelkie granice i zacierano wszelkie ślady cywilizacji. Wspomniał belgijskie ofiary Auschwitz: Mężczyźni, kobiety i dzieci - większość z nich po przyjeździe została zagazowana. Najstarsza z ofiar liczyła 92 lata, a najmłodsza 36 dni. Belgijski premier zaapelował o przekazywanie pamięci o nich następnym pokoleniom.
Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski przypomniał, że w obozie Auschwitz zginęło bardzo wielu Polaków. Zaznaczył, że rząd polski ma głębokie przekonanie, iż było to miejsce przede wszystkim zagłady Żydów.
Ekspozycja narodowa Belgii w Muzeum Auschwitz powstała w latach sześćdziesiątych. Jej obecny projekt stworzył Paul Vandebotermet.
W ekspozycji w krótkiej formie przypomniana jest niemiecka napaść na Belgię, historia ruchu oporu w tym kraju i problem kolaboracji. Wiele miejsca poświęcono życiu Żydów pod okupacją. Na planszach znajdują się fotografie oraz dokumenty i zarządzenia dotyczące Żydów, które odbierały im kolejne prawa.
Główna część wystawy poświęcona jest transportom Żydów do Auschwitz. Na każdej z umieszczonych tu plansz przybliżona jest osoba, znana z imienia i nazwiska, którą deportowano do niemieckiego obozu. Zamieszczono też podstawowe dane dotyczące liczebności i losów Żydów, a w jednym przypadku także Romów, po przywiezieniu do Auschwitz. Podczas zwiedzania ekspozycji z premierem Belgii rozmawiał szef Stowarzyszenia Romów w Polsce, Roman Kwiatkowski. Dziękował rządowi belgijskiemu, że w ekspozycji wspomniany został także los Romów, również deportowanych z tego kraju do Auschwitz.
Przed uroczystością premier Belgii Guy Verhofstadt z małżonką zwiedzili muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz.
Premier Belgii przebywa w Polsce od soboty. Tego dnia spotkał się prywatnie z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem.
Przed II wojną światową Belgię zamieszkiwało około 90 tys. Żydów. Przed Niemcami z kraju uciekło około 30 tys. z nich. Kolejnych 8 tys. Niemcy wydaliły do Francji. Podczas wojny do Auschwitz hitlerowcy deportowali około 25 tys. Żydów. Do obozu trafiali poprzez obóz zbiorczy w Malines (Mechelen), który hitlerowcy stworzyli w 1942 roku. Przeżyło zaledwie 1335 osób.
Stałe wystawy narodowe w Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą otwarto w 1960 roku. Oprócz belgijskiej czynne są wystawy: austriacka, francuska, jugosłowiańska, polska, rosyjska, węgierska, włoska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech, a także walce i zagładzie Żydów w latach 1933-1945.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób, zgładzili co najmniej 1,1 miliona, głównie europejskich Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.