Będzie weto prezydenta ws. ustawy o IPN? Zybertowicz nie wyklucza
Nowela ustawy o IPN stała się zarzewiem konfliktu dyplomatycznego na od dawna nie widzianą skalę. Czy prezydent powinien zawetować prawo przegłosowane przez parlament? To będzie zależeć m. in. od prof. Andrzeja Zybertowicza, jednego z najbliższych współpracowników głowy państwa.
02.02.2018 | aktual.: 02.02.2018 13:07
- Wszyscy doradzają prezydentowi zrównoważenie interesu, bezpieczeństwa i statusu międzynarodowego Polski - odparł prezydencki doradca na pytanie o to, co powinien zrobić Andrzej Duda ze znowelizowaną ustawą o IPN. W nocy ze środy na czwartek bez poprawek przyjął ją Senat.
Wprowadzone zmiany zakładają m.in. karanie osób, które wbrew faktom przypisują narodowi polskiemu udział w Holokauście. Przepis ten nie podoba się w Izraelu – żydowscy politycy odbierają ją jako odbieranie możliwości "mówienia prawdy o Zagładzie " (tak wyraziła się ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari). Tamtejszy parlament przegłosował też ustawę, która uchwalone w Polsce prawo uznaje za negowanie Holokaustu.
W rozmowie emitowanej na antenie Radia Plus Zybertowicz poinformował, że w czwartek w tej sprawie spotkali się spotkanie doradcy prezydenta. – Nie jesteśmy samotną wyspą. Żeby sprawnie bronić naszych interesów, wizerunku i prawa do prawdy, musimy równoważyć sytuację związaną na przykład z naszym bezpieczeństwem militarnym - powiedział.
Nowe regulacje jeszcze przed poparciem jej przez Senat, wywołały kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.
Źródło: radioplus.pl