ŚwiatBędzie śledztwo w sprawie ostatnich chwil Saddama

Będzie śledztwo w sprawie ostatnich chwil Saddama

Iracki rząd zlecił przeprowadzenie dochodzenia mającego wyjaśnić, czy bezpośrednio przed egzekucją Saddama Husajna w sobotę o świcie były dyktator był traktowany właściwie przez strażników i katów - pisze brytyjski "The Times".

Będzie śledztwo w sprawie ostatnich chwil Saddama
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/swiat-po-egzekucji-husajna-6038674066166913g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/swiat-po-egzekucji-husajna-6038674066166913g )
Świat po egzekucji Husajna

Jak podaje londyński dziennik, wcześniej szyiccy urzędnicy państwowi ostrzegali, że dwuminutowy amatorski film z egzekucji, który wyciekł do mediów, może przyczynić się do nasilenia przemocy między przedstawicielami różnych grup wyznaniowych. Na nagraniu utrwalono, jak kaci i część świadków szydzą z byłego dyktatora i prowokują go słowami: "Idź do piekła!", "Niech Bóg cię przeklnie!".

"Było tam kilku strażników, którzy wykrzykiwali niewłaściwe hasła, i właśnie to będzie przedmiotem dochodzenia" - cytuje gazeta współpracownika irackiego premiera Nuriego al-Malikiego, Samiego al-Askariego.

Z kolei doradca rządu ds. bezpieczeństwa narodowego Muwafak ar-Rubaji zauważył, że nagranie "stanowi wyjątkowe zagrożenie na wszystkich frontach, włączając pojednanie narodowe, dialog i politykę krajów arabskich wobec spraw takich jak (sunnickie) powstanie i przemoc na tle wyznaniowym".

Choć Rubaji nie rozwinął tego wątku, to wiadomo, że sunniccy Arabowie prowadzący negocjacje ze zdominowanym przez szyitów rządem odwołali dalszy ciąg rozmów - pisze "Times". "Śmierć Saddama oznacza śmierć pojednania (...) Nie będzie więcej tajnych rozmów z bandyckim rządem" - zadeklarował Islamistyczny Ruch Wyzwolenia Narodowego, wywodzący się z partii Baas, zdelegalizowanej politycznej podpory reżimu Saddama.

Jak informuje brytyjska gazeta, przedstawiciel irackiego ministerstwa ds. dialogu narodowego Saad Jusif al-Muttalibi wybiera się do krajów arabskich, aby rozmawiać o nagraniu. Delegacja, kierowana przez szefa resortu Akrama al-Hakima, ma też wyjaśnić kontrowersje związane z terminem egzekucji byłego dyktatora, straconego w dniu rozpoczęcia obchodów najważniejszego święta muzułmańskiego, Id al-Adha, Święta Ofiar. Święto, z okazji którego w świecie muzułmańskim czasem ułaskawia się skazańców lub wstrzymuje wykonanie kar, u sunnitów zaczęło się w sobotnie południe, a u szyitów dzień później.

Dziennik przypomina, że w ubiegłym miesiącu premier Maliki zwołał w Bagdadzie konferencję pojednania narodowego, w której uczestniczyło siedmiu przedstawicieli ugrupowań sunnickich. Kolejne takie spotkanie miało się odbyć w Damaszku, ale po rozpowszechnieniu w mediach zdjęć Saddama wyszydzanego przez strażników, plany stoją pod znakiem zapytania - podsumowuje "Times".

Źródło artykułu:PAP
egzekucjaśledztwohusajn
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)