Trwa ładowanie...
d24ly8k

Będzie rzecznik, będą informacje?

Powołanie instytucji rzecznika prawa do informacji zakłada projekt ustawy o prawie do informacji, przygotowany przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Share
d24ly8k

Podczas piątkowej konferencji, poświęconej obchodom Międzynarodowego Dnia Wolności Prasy, współautor projektu ustawy, prof. Andrzej Rzepliński, zaprezentował główne jej założenia.

Powołanie instytucji rzecznika prawa do informacji różni zaprezentowany projekt od tego, który złożyła w Sejmie AWS, a także od tego przygotowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Zadaniem rzecznika prawa do informacji będzie pomaganie tym, których prawo do informacji byłoby ignorowane przez decyzje lub brak decyzji organów władz publicznych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy udzielający informacji powoływałby się na jej utajnienie - tłumaczył Rzepliński.

W zasłanianiu się ustawą o ochronie danych osobowych Centrum Monitoringu upatruje główną przyczynę niedoinformowania i dezinformacji. Natomiast pomysł jednego z uczestników dyskusji, by rolę rzecznika prawa do informacji pełnił jednocześnie główny inspektor danych osobowych, Rzepliński uznał za konflikt interesów.

Projekt ustawy o prawie do informacji zakłada przede wszystkim, że nikt nie musi udowadniać interesu prawnego, aby otrzymać pożądaną przez siebie informację. Ponadto zakłada domniemanie prawa do informacji. (jask)

d24ly8k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ly8k
d24ly8k
Więcej tematów