Będzie Parada Równości?
Decyzja w sprawie warszawskiej Parady
Równości planowanej na 11 czerwca zapadnie w najbliższy
poniedziałek - poinformował dyrektor Biura
Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w stołecznym urzędzie
miasta Lucjan Bełza.
Wyjaśnił, że w czwartek stowarzyszenie gejów i lesbijek złożyło do Biura Bezpieczeństwa wniosek o zmianę trasy Parady. Liga Polskich Rodzin poinformowała zaś, że nie wyraża zgody na zmianę terminu ani trasy swej manifestacji. Natomiast Młodzież Wszechpolska oświadczyła, iż może zmienić trasę i termin, ale nie podała żadnych szczegółów. Do piątku ma dosłać ostateczne stanowisko.
Dlatego "decyzja siłą rzeczy będzie musiała być przesunięta i to prawdopodobnie aż do poniedziałku. A ponieważ wszystkie trzy manifestacje zaplanowane były na ten sam termin, to musimy się wstrzymać do ostatecznego stanowiska Młodzieży Wszechpolskiej" - mówił Bełza.
Przeciwko trasie przemarszu Parady protestowały LPR i Młodzież Wszechpolska. Uznały, że zaplanowana trasa manifestacji homoseksualistów (Traktem Królewskim) jest nieodpowiednia, bowiem przebiega wzdłuż miejsc pamięci narodowej i w okolicy wielu kościołów. W związku z tym zapowiedzieli zorganizowanie kontrmanifestacji w tym samym miejscu i czasie. W obawie, że może dojść do zamieszek, władze miasta postanowiły nie wydawać zgody na żadną z manifestacji, jeśli odbędą się w tym samym terminie i miejscu.
Bełza, pytany w czwartek, jak będzie przebiegać nowa, proponowana przez organizatorów trasa Parady Równości, powiedział tylko, że "nie obejmuje żadnych obiektów sakralnych i jest poza obrębem Starego Miasta". Szczegółów nie chciał ujawnić także Szymon Niemiec z Międzynarodowej Organizacji Gejów i Lesbijek na rzecz Kultury w Polsce, współorganizatora Parady. Powiedział jedynie, że będzie ona przebiegała w znacznej odległości od Traktu Królewskiego i absolutnie nie będzie kolidowała z planowanymi manifestacjami LPR i Młodzieży Wszechpolskiej. Działacze i sympatycy Ligi Polskich Rodzin zamierzają przejść Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, przez Plac Trzech Krzyży, Wiejską aż do Alei Ujazdowskich.
Pierwsza Parada Równości odbyła się w Warszawie w 2000 r. Dotychczas odbywała się zawsze 1 maja. W tym roku organizatorzy nie otrzymali zgody na przemarsz ulicami stolicy tego dnia. Patronat nad imprezą objęło w tym roku Amnesty International i senator Maria Szyszkowska (SLD-UP).