Będzie nowe święto państwowe. Data potwierdzona
Senat poparł w piątek bez poprawek ustawę o ustanowieniu 10 września Narodowym Dniem Polskich Dzieci Wojny. Ma on być "hołdem Polskim Dzieciom Wojny".
Za ustawą bez poprawek głosowało 89 senatorów, przeciw było 5, od głosu wstrzymało się 3 senatorów.
Spowodowało to, że senatorowie nie głosowali nad zgłoszonymi podczas dyskusji plenarnej poprawkami, które przewidywały zmianę daty Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny na 8 maja, a także dodanie po art. 1 art. 1a w brzmieniu: "Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny jest świętem państwowym".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PiS utworzy rząd z Konfederacją? Były senator partii: to nierealne
Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny został ustanowiony "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".
Związek z wydarzeniami z 1943 r.
13.07 odbyło się głosowanie w tej sprawie w Sejmie. Za głosowało 448 posłów, nikt nie był przeciw, zaś 3 wstrzymało się od głosu.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Nowe święto ma być obchodzone 10 września. Termin nie jest przypadkowy. Ma związek z wydarzeniami z 1943 r. - masowymi aresztowaniami dzieci przez okupacyjne władze niemieckie w wielkopolskiej miejscowości Mosina. Część z nich trafiła następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi.
Czytaj też:
źródło: PAP