Trwa ładowanie...

Będzie nadzwyczajne spotkanie ministrów z UE w związku z zamachami

W związku z zamachami, do jakich doszło w Paryżu, sprawujący unijną prezydencję Luksemburg zwołał na piątek nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw UE - podały służby prasowe.
Share
Będzie nadzwyczajne spotkanie ministrów z UE w związku z zamachami
Źródło: AFP, Fot: John Thys
d38zhze

"W obliczu barbarzyństwa i terroru Europa jednoczy się z Francją. Po tragicznych wydarzeniach w Paryżu nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. wewnętrznych wzmocni europejską reakcję" - podkreślono w komunikacie prezydencji.

Minister ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, wicepremier Luksemburga Etienne Schneider ma się kontaktować ze swoimi odpowiednikami z państw unijnych, a także instytucjami UE w ciągu nadchodzącego tygodnia. Decyzja o zwołaniu spotkania została podjęta wraz z władzami francuskimi.

Już w sobotę przywódcy wszystkich państw unijnych zapowiedzieli we wspólnym oświadczeniu walkę z terroryzmem i ekstremizmem. Podkreślili, że na szczeblu UE zostanie uczynione wszystko, by Francja była bezpieczna.

d38zhze

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz apelowali, by nie łączyć zamachowców i terrorystów z uchodźcami, którzy uciekają z Syrii przed takim samym ekstremizmem, jakiego przykłady mogliśmy zaobserwować w piątek w Paryżu.

W sobotę rano przyszły minister ds. europejskich w rządzie PiS Konrad Szymański napisał w portalu "wPolityce.pl", że wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców. W późniejszej rozmowie z dziennikarzami łagodził reakcję, podkreślając jednak, że nasz kraj przyjmie uchodźców, gdy będą gwarancje bezpieczeństwa.

W sześciu piątkowych zamachach we francuskiej stolicy życie straciło co najmniej 129 osób, a około 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).

d38zhze

Podziel się opinią

Share
d38zhze
d38zhze
Więcej tematów