Trwa ładowanie...

Będzie grzywna dla Nawackiego? Jest wniosek

Pracodawca sędziego Juszczyszyna nie chce przywrócić go do pracy, a tym samym wykonać orzeczenia sądu w Bydgoszczy. Zdaniem Juszczyszyna to "jawne, aroganckie złamanie prawa". Jego pełnomocnik zażądał 15 tys. złotych grzywny dla prezesa olsztyńskiego sądu Macieja Nawackiego.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki podczas konferencji prasowej nt. powrotu do pracy Pawła JuszczyszynaPrezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki podczas konferencji prasowej nt. powrotu do pracy Pawła JuszczyszynaŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d2p6onv
d2p6onv

W poniedziałek 19 kwietnia Paweł Juszczyszyn przyszedł do pracy, aby wrócić do orzekania. To efekt decyzji bydgoskiego sądu, który nakazał pracodawcy sędziego, czyli prezesowi sądu w Olsztynie Maciejowi Nawackiemu, natychmiastowe przywrócenie go do pracy.

- Tak jak zapowiadałem, wysłałem do I prezes Sądu Najwyższego i Prezesa Izby Dyscyplinarnej wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego, który w tej sprawie zaistniał. Do czasu otrzymania odpowiedzi nie będę w tej sprawie podejmował działań, nie moją rolą jest rozstrzyganie, czy mam realizować uchwałę Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu sędziego Juszczyszna, czy decyzję sądu w Bydgoszczy o przywróceniu go do pracy - skomentował Nawacki, odmawiając jednocześnie wykonania realizacji decyzji bydgoskiego sądu.

Wniosek o ukaranie prezesa olsztyńskiego sądu

Na reakcję pełnomocnika Juszczyszyna nie trzeba było długo czekać. Już we wtorek pojawił się wniosek o egzekucję decyzji sądu w Bydgoszczy.

Zobacz też: Adam Bodnar czeka na werdykt TK. Prof. Marcin Matczak przewiduje finał

- Ponieważ prezes Nawacki nie zrealizował tego postanowienia i publicznie zapowiedział, że go nie zrealizuje, domagamy się ukarania go grzywną w maksymalnej wysokości 15 tys. zł - powiedział prof. Romanowski.

d2p6onv

Jak zapowiedział, w razie potrzeby zostaną złożone kolejne wnioski, a łączna grzywna nałożona na Nawackiego może wynieść do miliona złotych. Z jego perspektywy prezes olsztyńskiego sądu "złośliwie i uporczywie łamie też prawa pracownicze sędziego Juszczyszyna, co jest zagrożone odpowiedzialnością karną".

Nawacki nie zamierza zmienić decyzji

Przeciwko działaniom prezesa Nawackiego opowiedzieli się jego zastępcy tj. wiceprezesi Sądu Rejonowego w Olsztynie Anna Szczepańska i Krzysztof Krygielski oraz Sąd Okręgowy, który natychmiast wezwał prezesa do złożenia wyjaśnień - co zrobił, by zrealizować postanowienie bydgoskiego sądu.

Nawacki miał odpisać, że nie zrobił nic i nic robić nie zamierza. Postanowiła zainterweniować także posłanka Lewicy Monika Falej. Zapowiedziała złożenie w Państwowej Inspekcji Pracy zawiadomienia o podejrzeniu "naruszenia podstawowych praw pracowniczych" w tej sprawie.

"Sędzia Paweł Juszczyszyn nie został dopuszczony do orzekania przez prezesa Sądu Rejonowego. Zgłaszam podejrzenie naruszenia podstawowych praw pracowniczych do Państwowej Inspekcji Pracy" – napisała na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj